Září 2008

První návštěva!!!

29. září 2008 v 1:53 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Abych nezapomněla, kromě všech aktivit s mezinárodními kamarády, jsem tu minulý týden měla také první ČESKOU návštěvu!!! Přijel Jirka Pánek! :-) Sraz jsme měli před Vuittonem a šli jsme na výbornou zmrzku, mňami mňami...Tak kdo další se staví?;-)

Ajfelovka po deseti letech konečně zdolána!

28. září 2008 v 0:47 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Na každém konci něco začíná, já vím, ale dnešní poslední uvítací (oxymorón, vím:-) picque-nicque byl tak trochu smutný...ale jak říkám, plány máme a teď už jde jen o to se domluvit. Dokonce se mluví i o výletu do Amstru, Helsinek nebo Madridu...uvidíme.
Každopádně dnešní odpoledne jsme strávili v parku Champs de Mars hned u Eiffelovky! Bylo krásně! Tak jsme se tam tak opalovali, zobali nějaký dobroty a mluvili střídavě francouzsko-anglicko-španělsko-portugalsko-česky.
Když začalo zapadat sluníčko, vyrazili jsme na Eiffelovku! Já překvapivě poprvé v životě! Protože jsem vždycky odmítala stát 5 hodin ve frontě, ale musím říct, že to šlo docela rychle. Pak když se setmělo a všechno se to rozsvítilo, bylo to opravdu úžasný!!! Ve dne to asi nemá takové kouzlo, ale tohle byla nádhera!


Copyright © Anouk

28. září 2008 v 0:23 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Tak to je Anouk! Asi by mě zabila, kdyby věděla, že jsem tuhel fotku dala na blog, ale česky neumí a vy jí to stejně sotva řeknete!:-) Anouk vystudovala práva v Holandsku a teď řeší, který směrem se vydá, jestli soudce nebo advokát. Poznaly jsme se na hodinách během přípravného kurzu a společně se dvěmi holkami jsme dělaly všechny ty bláznivé projekty.
Ze všech lidí tady mi zatím sedla asi nejvíc, neuvěřitelně jí to pálí, ale je líná mluvit francouzsky a hodně utíká do angličtiny. Takže na ní mluvím jenom francouzsky, doplňuju jí , opravuju a tak:-) Stejný princip jako "tátovo židle":-)
Nejdůležitější ale je, že Anouk je takový náš paparazzi:-) To si člověk ani nevšimne, že vytáhla foťák a už to je. Minulý víkend byla v Paříži Madonna. No a Anouk šla zrovna náhodou kolem hotelu, kde Madonna bydlela a zrovna náhodou v dobu, kdy Madonna odjížděla!!! Jo, to se tak občas stane, ne?

Svatba na Sacre coeur...

28. září 2008 v 0:04 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Montmartre má svoje hezké i nehezké stránky. Tou hezkou je v mých očích určitě bazilika Sacre Coeur. Minulou neděli jsme tam vyrazily s Olgou (Španělka, jediná studující novinářka, kterou jsem tu zatím poznala) jen tak se cournout a udělat pár fotek. Pak jsme si sedly na schody a nejdřív poslouchaly černochy na bubny, pak koukaly na breakdance a nakonec si zazpívaly s jedním kytaristou... který když uviděl, že se tam bere jakýsi asijsky vypadající pár, vzal si je k sobě a zahrál jim nějakou slaďárku.:-) Slečna nevěsta byla úplně dojatá, zpívaly celé schody k Sacre coeur a my si užívaly západ slunce. Nádhera!

Programme d'accueil aneb prvotní šok překonán!

27. září 2008 v 0:43 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Welcome programme skončil a s ním i několik party napříč Paříží. V naší skupině byli Australanky, Američanky, Brazilci, Kanaďanka, Ruska, Slovenka, Holanďanka, Španělka, Estonka a Němka...během prvních týdnů nás měl na starosti Sebastien. Měli jsme mu volat s jakýmkoliv problémem:-)
Narozdíl od ostatních koordinátorů pro nás vymýšlel spoustu věcí nad plán až jsme si z něho dělali srandu, co bude dělat až Welcome programme skončí.:-) Myslím, že v nějaké skromnější verzi budeme pokračovat, protože už je naplánovaný sushi večer, mušle, špagety, česká noc a další aktivity...Bylo to fajn! Jen pro doplnění multikulturalismu: Sebastien je původem z Kolumbie a mluví plynně anglicky, francouzsky, španělsky, portugalsky a italsky. To si tu člověk pak připadá se třemi jazyky trochu jako negramot...

Zleva: Maria (Slovensko), Anouk a Lieke (Holandsko), Olga (Španělsko, budoucí kolegyně novinářka)

A tohle je moje spolubydla Lenka z mediálních studií.:-) Doma mluvíme česky, abysme to nááááááááhodou nezapomněly.:-)

Psí ráj po francouzsku

27. září 2008 v 0:31 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Paříž je bezesporu městem módy a elegance. Je to vidět opravdu na každém kroku! Jednou jsme při našich procházkách objevily i obchod s oblečením pro psy! Nebo takhle: s oblečením nejen pro psy!
Tak jsme tam s holkami nakoukly a zasekly jsme se tam asi na půl hodiny. Slečna prodavačka byla moc milá, ale mi si z toho tak trošku dělaly srandu.:-) Pro vaši informaci, tam měli opravdu všechno! Až do velikosti XXXXXL. A vždycky, když jsme se na něco zeptaly, její odpověď byla: "Ale ano, to taky máme..."

Kromě šatů, čepic, šál, pláštěnek, sukní, tílek, svetrů, kombinéz a nevím čeho ještě, měli i sluneční brýle nebo helmu na motorku! Vše samozřejmě pro psy!


Tak mě napadá, že bude Chio ve Vysočanech za modelku! :-)

''Mais vous êtes à Sciences Po !'' aneb ''C'est joli, mais ça n'existe pas en français.''

27. září 2008 v 0:02 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Dneškem skočil úvodní Welcomme programme na Sciences Po. Mám za sebou tři týdny každodenní dvouhodinovky francouzštiny a několik společných semoinárních prací na témata: Budoucnost Strany Zelených, Válka v Iráku, Má škola vychovávat nebo učit?, První dáma Francie a její politický vliv, Bojkot OH v Moskvě...Už mám ponětí, jak má vypadat exposé, fiche téchnique, révue de presse nebo plan de dissertation...Všechno tady má svůj řád a všechno musíte mít dostatečně vyargumentované, zasazené do kontextu a ještě s odkazy na příklady z minulosti...Takhle vypadá styl Grandes écoles...

Nejčastější hláška na hodinách metodologie byla: Mais vous êtes à Sciences Po! Čímž se nám paní profesorka snažila naznačit, že si musíme dávat věci do souvislostí, musíme vědět, co se děje ve světě, jaké to může mít důsledky a musíme mít na všechno svůj názor podložený argumenty... Tak trochu mě to připomnělo gympl. "Tady nejste na základní škole, tady vás nikdo nebude nosit nic pod nos." No, to tady taky rozhodně ne!
Hodiny frániny chvílemi připomínaly soutěž "Riskuj":-), kdy jsme se my, studenti napříč všemi světadíly, snažili přijít na to, jak by se to něco mohlo říct francouzsky. A nejčastější odpověď našeho pana profesora byla: C'est joli, mais ça n'existe pas en français. Volně přeloženo, že náš nápad je sice pěkný, ale takové slovo ve francouzštině neexistuje.:-)
Byly to super tři týdny! A všichni mi budou moc chybět, ale doufám, že se všichni zase brzo shledáme.:-) Ostatně, Paříž je přece mrňavá jak jedno sídliště Sao Paula...

3+1 zdarma aneb 20% gratis

12. září 2008 v 12:31 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Nedávno jsem se přistihla, že mi hlavou neustále zní jedno slovní spojení, a to "finančně náročné." Bylo mi, jasný, že se tady v Paříži asi budu muset trochu omezit, ale že to bude až tak moc, to jsem si tedy nemyslela!
Ono je pěkné si sem přijet na prodloužený víkend a nechat tady klidně přes desítku a neřešit nějaký menu za 25euro. Jenže, když tu máte bydlet, platit dopravu, telefon, bydlení a ještě k tomu jíst. Je to jídlo opravdu na posledním místě. A nákupy??? Haháááááááá, místo nějakýho topíku, jsem vyplázla 20euro(cca 500Kč) jen za sešity do školy!!!!
Je to opravdu neskutečný, jak ty peníze tady lítají! Ve škole jsou sice studentský ceny - bageta za 2,80 nebo i celý oběd. A to vás pak ani nenapadne jít nějak ma meníčko za 15 euro.
Turista tohle v životě nemůže pochopit, i mě to tady ze začátku přišlo v pohodě, jenže...tiskárnu nemáme a rozpočet je poměrně omezený. Už teď je tedy jasné, že můj rok v Paříži bude ve znamení "3+1 zdarma", nic co totiž není ve slevě, nekupuju!:-)
A s Lenkou jsme se shodli na tom, že jsem jak ti naši důchodci, co celé dny objíždění supermarkety a hledají levnější máslo.:-) Eura a hlavně ty drobná eura pro mě opět získala smysl! :-) Jenže jinak to prostě nejde!
Zase musím ale říct, že jsme se dohodly, že budeme vařit a jíst společně, protože ve dvou se jí levněji. Takže si každý večer VAŘÍME!!!! Chápu, že někdo může namítat, že mě NIKDY vařit neviděl, ale přátelé, je to tak.:-) Zatím tedy nepečeme, ale to třeba přijde časem. Tak kdy se stavíte na opečené fazoly nebo salad au chevre chaud???;-)

Bienvenue a PARIS!

12. září 2008 v 12:16 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Omlouvám se všem za neaktualizaci blogu, ale chybělo mi spojení a také čas. Takže stručně k uplynulým dním. Do Francie jsem dorazila minulý týden z Irska. Odlet byl celkem v pohodě, Mary mě přes můj údiv dokonce dovezla na letiště (loni jsem jela busem) a nabalila mi s sebou pořádnou "vejslužku". Lasagne, kuřecí prsíčka atd. Prý abych měla aspoň ze začátku, co jíst.
Tak jsem tedy dorazila do města kultury, historie a taky do města, kde vás 50 euro zmizí z pěněženky, ani nevíte jak. Přiletěla jsem na Charles de Gaulle, docela mile mě překvapil opravený 1 terminál - byla jsem tam asi před 4 lety a byl to hnus - teď už to tam vypadalo docela k světu. Jen ta miliarda lidí!!!! Ale s tím jsem měla počítat, já vím. Čekala mě cesta hromadnou dopravou k rodičům Sebastiena, kde jsem měla mít první dny útočiště. No, cestovat metrem a vlakem se zavazadly v celkové váze přes 45kilo je docela náročné. A uznávám, že jsem musela vypadat minimálně zváštně:-) ono totiž moc lidí nemá obrovský žlutý kufr!:-) Ale dorazila jsem.
Známosti se tady ve Francii obecně navazují poměrně snadno, jen za cestu z letiště jsem měla třikrát společnost, z toho dva černoši.:-)
Pobyt u rodičů Sebastiena byl moc fajn, už jsem tam několikrát byla, takže opět taková "návštěva u strejdy":-). Tatínek mi navíc nabídl pomoc a poradil mi, na co si mám dát pozor při přebírání bytu a zkontroloval mi smlouvu a vůbec mi poradil podobné vychytávky.
Minulý pátek jsem tedy přebrala byt a podepsala smlouvu. Je to tam super v rámci možností. Na Paříž máme opravdu docela velký byt, něco přes 40 metrů čtverečních, kuchyň, koupelna...
Tak jsem to tam tak nějak zabydelela, nad postelí si udělala takovou malou výstavku;-) a v neděli večer jsem jela naproti Lence, která se mnou měla bydlet. A bydlí.:-) Máme tedy českou domácnost a musím říct, že si rozumíme.:-) Domluvily jsme nějaká základní pravidla společného soužití, tak to snad bude dobrý.
Minulou neděli jsem tedy ještě využila toho, že byla první neděle v měsíci a tedy všechny muzea byla zadarmo, tak jsem se šla podívat do Louvru na díla francouzských malířů.
No a v pondělí ráno pěkně hurá do školy!