"Kundera je náš," říkají Francouzi.

24. října 2008 v 22:38 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Nedá mi to, abych se krátce nevrátila k aféře údajného udavačství Milana Kundery. Sledovala jsem to čistě francouzským pohledem, článek v Respektu jsem četla přeložený do Francouzštiny. Nebudu hodnotit, jak moc je to relevatní téma, nebo co si o tom myslím. Nicméně na francouzském výkladu události mě zarazilo pár věcí.

- "francouzský spisovatel českého původu" - takhle tady o Kunderovi mluví. Pod články na webu byly docela obsáhlé diskuze, které se Kundery ve velké většině zastávaly hlavně kvůli celému jeho dílu.

- Nenašla jsem jediný článek(!!!), který by vyjadřoval negativní stanovisko, tedy PROTI Kunderovi.

- Za všechno můžeme My, Češi, kteří jsme po skoro 60 letech vytáhli tuhle "neověřenou špínu" a bez jakékoliv další rešerše ji pěkně nahlas hlásíme do světa tak, abysme Kunderovi co nejvíce uškodili.

- V Le Mondu se Kundery zastávala i spisovatelka Yasmina Reza, která odsuzovala hlavně to, že jedna taková neověřená informace, která celá desetiletí ležela bez jediného zájmu v archivech, může nadělat tolik škody a zničit život a dílo jednoho člověka.

- V neposlední řadě mě zaujala jedna reakce v diskuzi, kdy tam kdosi psal, že v České republice je všechno pěkně načasované a takovéhle informace se neobjevují jen tak pro nic za nic. Ale vždy v nějakou strategickou dobu...že by v době objevení Kunderovy aféry zrovna před volbami???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama