Červen 2009

Teď už to bude jenom smutné, všichni odjíždí / Now it will be only sad, everybody is leaving

23. června 2009 v 13:18 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
It was strange feeling yesterday - happy to be DONE with Sciences Po but sooooooooooo sad to say Bye to such an amazing person like Desiree! She is leaving Paris in couple of hours and she knows that I will really miss her!

"The world is too small, don't worry, I am talking from my own experiences. Take care!" she said.

" You too, take care. See you!"

Then I turn and I started walking towards Institute Francais, trying to realize what really happened, which is that tomorrow I couldn't just pick up my phone and call to Desi to go for a drink.

I know at every end, something new is beginning! Anyway, this was an awesome encounter! Hope to see you soon, my friend! Never mind whether in Montreal, Prague or anywhere else. /California maybe???? :-)/

Good luck and keep me updated! I already miss you!

Včera to byl hodně divný pocit - na jednu stranu radost z dokončení deseti měsíců na Sciences Po, na druhou stranu smutek, že tak skvělý člověk jako Desiree odjíždí. Za pár hodin sedne do vlaku s zmizí z Paříže a doufám, že ví, jak moc mi bude chybět!

"Svět je tak malej, neboj, mluvím z vlastních zkušeností. Opatruj se!" byla její poslední slova.
"Ty se taky opatruj. Tak na viděnou!"

Pak jsem se otočila a jak jsem šla směrem k Francouzskému institutu, přemýšlela jsem, co že se to teď vlastně stalo. Že už zítra nebudu moct zvednout telefon a zavolat Desi, že jdem na drink.

Vím, že na každém konci něco nového začíná! Ale i tak, tohle bylo nádherdné setkání! Doufám, že se brzo uvidíme, jedno jestli v Montreálu, Praze nebo někde jinde.../v Kalifornii třeba? :-)/

Hodně štěstí a ozývej se, jak se máš! Už teď mi chybíš!

Let's meet in Paris in 2014 / Za pět let opět v Paříži

17. června 2009 v 14:12 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Nelly Furtado sings it in one of her songs and I completely agree with her. "All good things come to an end", in czech we also say "At every end, someting is beginning." Parisian days are counting down very fast and even thought I am staying till the end of July, I know the last days will not be same because the majority of my friends here will leave very soon.

Nelly Furtado to zpívá v jedné písničce a já s ní naprosto souhlasím. "Všechny dobré věci jednou končí", nebo také "Na každém konci, něco nového začíná". Mé pařížské dny se docela rychle blíží ke konci a i když město nad Seinou opouštím až na konci července, vím že ten poslední měsíc už nebude jako těch deset předchozích, protože většina kamarádů studentů se s koncem školy vrací do svých rodných zemí.


That is why I have a wish! Let meet all again in Paris in summer 2014 for a week! By that time, we'll be for sure done with our masters, Postgrad. etc. And we could rent a nice house out of Paris, with swimming pool and big garden to do barbecue there and with nice neighbours around, because I'm pretty much sure that even we'll be older, it will be "bordel" quand meme.:-)

A proto mám jedno velké přání. Pojďme se domluvit, že se za pět let opět sejdem v Paříži a užijem si pěkný týden! Tou dobou už budeme všichni hotoví s magistry a postgrad. studii. Pronajmeme si celý dům někde kousek od Paříže, s bazénem a velkou zahradou, na které se bude dát grilovat, a taky s hodnými sousedy kolem, protože si sem jistá, že to zas bude "bordel".:-)


We will plan the sejour to the period of sales so we could, finally, enjoy real parisian shoping spree! And we will go for drink on Pont des Arts as well as do the "santé" at 27 rue Saint Guillaume. So, keep your SciPo cards, don't throw them away!

A celé to naplánujeme na období slev, tak abychom si konečně mohli žít tu pravou pařížskou nákupní horečku a nemuseli přemýšlet, jestli nám ten měsíc zbyde na elektřinu a nájem. Taky si uděláme jeden hezký večer na Pont des Arts a půjdem si připít i před Sciences Po. Tak nevyhazujte kartičky, ještě se budou hodit!


I know it will not be easy to organise all this, but I do believe that if we start early enough, it could work! We should probably set an "organising team" and start looking for the house to rent about 2 years ahead while a year ahead the exact date will be fixed so that all Americans, Australians, Mexicans, Canadians and other "oversea friends" could come!

Je mi jasné, že to nebude žádná legrace to všechno zorganizovat, ale věřím, že když začneme dostatečně včas, mohlo by to dopadnout! Možná bysme mohli ustavit organizační tým a začít hledat vhodné místo tak dva roky dopředu. Rok před plánovanou akcí už bude pevně daný termín, to aby si Australie, Mexico i Kanada a další přesoceánské destinace stihli zajistit včas letenky!


And as the wishes are from nature created to become real one day, I hope we will all meet in Paris in summer 2014! What you think? :-)

A protože přání jsou už ze své podstaty určeny k tomu, aby se splnily, doufám, že se v létě 2014 všichni v Paříži potkáme! Co vy na to? :-)


"Kurva stůj" víkend v Bretani / "Kurva stůj" weekend in Bretagne

14. června 2009 v 20:06 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Po víkendu na jihu jsme minulou sobotu a neděli vyrazili na západní pobřeží Francie, do Bretaně. Půjčili jsme si auta a vyrazili směrem Saint Malo. Spali jsme v kempu hned u pláže, já asi po 8 letech ve stanu:-). V noci jsme slyšeli šumící moře, piknikovali na pláži a užívali si romantické západy slunce.

After the weekend in the south of France, we had planned to go to Bretagne for a couple of days. We rented cars, after several difficulties and we were gone to Saint Malo. Sleeping in a camp right next to the beach was wonderful! We could ever hear the sea in our tents and I realized that I haven't slept in a tent since at least 8 years! Moreover, we were picnicking on the beach as well as enjoying very romantic sunsets!

Byl to můj první výlet, kdy byly holky v menšině a STŘEDNÍ Evropa byla zastoupená skoro polovinou /4 z 9/.

It was my fist trip where the girls were in minority and CENTRAL Europe was presented by nearly half of crew /4 out of 9 people/.Byl to úžasnej výlet, skvělá týmová atmosféra a všechno šlo tak nějak přirozeně. Nikdo zbytečně nenadával, akorát já na ostatní řidiče "kurva stůj" :-) A i když občas pršelo, a to docela dost, nakonec jsme si udělali i oheň na pláži!

It was an awesome trip, great "team athmosphere" and everything was just going so easily! Nobody was unnecessarily swearing, instead of me towards other drivers "kurva stůj" ! :-) And even if it was raining quite a lot, we really enjoyed it and we even did a camp fire on the beach.


Jedno odpoledne jsme vyrazili do Saint Malo a na zpáteční cestě jsme se stavili na americkém hřbitově v Colleville sur Mer, kde byl den předtím Barrack Obama! Zážitek!

One afternoon we went to visit Saint Malo while on the way back we stopped at Omaha beach and on the american cemetery in Colleville sur Mer, where Barrack Obama was a day before us!!! Amazing!

Byl to jeden z nejkrásnějších víkendů od té doby, co jsem v Paříži. A i když to bylo jen 48 hodin, mám pocit, že jsme strávila celý týden! Obrovské díky všem, kteří na tom mají zásluhy!

I must say, that it was one of my BEST weekends since I am here in Paris! And even if it was only 48 hours, I have impression that I passed one week there! Great thanks to everybody who made this weekend awesome! Thank you Maria, Lisa, Olga, Rutger, Martin, Tamas, Arthur and Gabo! I miss you!

Potvrzení Česko-mexického přátelství tradičními nápoji - Becherovka, Tequila
Czech-mexican friendship forever with national drinks - Becherovka, Tequila

Tady se chci vdávat / Here I want to get married

10. června 2009 v 15:33 | Veronika Pitrová |  Besos de Espaňa!
Prohlížela jsem fotky a videa, která jsem za ten už skoro rok, co jsem pryč, nasbírala a narazila jsem na tohle. Baskicko, kde jsem byla v únoru za kamarádkami, mě uchvátilo jako hodně dlouho žádný kout země.

I was going throught some pictures and videos I have already taken since I left, and I found this one. I was in Basque Country in February to visit two of my friends there and I was so amazed, like I haven't been for very long time! It is just wonderful!

Video je točené z vrcholu poloostrova Monte San Anton ve městě Getaria, kterému místní přezdívají Ratón de Getaria, tedy Myš z Getarii. Romantikou to přímo srší, na svatbu úplně ideální!

This video was made from the top of peninsula Monte San Anton in the small town called Getaria. The peninsula is also nicknamed Ratón de Getaria, The Mouse of Getaria. I don't think video needs any commentary, it is just sooo romantic...ideal wedding place!

Teď ještě sehnat ženicha a doufám, že se tam za pár let potkáme! :-)
Now, it rests only to find me a groom and I hope I'll meet you there in several years...:-)

PS: Nejbližší letiště je San Sebastian nebo Bilbao.:-)
PS: The closest airports are San Sebastian and Bilbao. :-)

Pařížské východy slunce / Parisian sunrises

10. června 2009 v 14:48 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Už týden mi každé ráno v 5:20 hraje znělka z Pevnosti Boyard. Ano, je to brzo. Nikdy jsem takhle brzo nevstávala, natož více dní po sobě. Ale občas člověk musí něco obětovat. Dostala jsem se k hlídání 4 leté holčičky a každý den jí vodím ráno do školky a odpoledne vyzvedávám.

Háček je jen v tom, že musím být každý den v půl 7 už ve Versailles. Takže si užívám romantiku východů slunce nas Paříží, ranní klid a studený vzduch. Má to něco do sebe. Člověk toho za ten den stihne neuvěřitelně moc . Když ještě navíc chodí spát tak kolem 1 ráno, je to trošku hard core a po týdnu trochu usínám ve stoje. Nehledě na to, že občas odpoledne zapomínám, co jsem dělala ráno. :-)

It's been a week since my alarm clock starts ringing at 5:20 with a song from Fort Boyard. Yes, it is early. I have been never ever getting up so early, less so several days in line. But sometimes, you have to sacrifice something. I was offered minding a 4 year old girl and I am going with her every morning to the kindergarden as well as coming back for her in the afternoon.

The thing is, that I must be at 6:30 in Versailles. So, as you can see, I am enjoying romantic sunrises in Paris, morning calm and chilly morning air. In some way it is really amazing. Because, when you wake up so early, you can do really lot of things during the day! And if you go to bed around 1 am, like I do, it is a bit hard core and after one week I am falling asleep even when I am standing. Moreover, sometimes, I forget in the afternoon what I did in the morning. :-)

A tohle je Sandra! Trochu ďáblík, ale začínáme si na sebe zvykat, myslím. Člověk aspoň natrénuje taktiku, co na děti platí a tak. A skoro bych řekla, že to jednou hodně ocením.:-)

And this is Sandra! A little devil, but we are getting used to each other, I think. For me, this is very special occasion to practise the childen tactics and try what to work and what does not. And I am pretty sure that I will appreciate it late in my life...:-)

Když chceš někoho poznat, jeď s ním na výlet / If you want to know the people, go on trip with them

3. června 2009 v 15:42 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Měli jsme ve Francii prodloužený víkend, o kterém jsem věděla dlouho dopředu a proto jsem už v únoru naplánovala cestu na jih - Marseille, Montpellier. Sestava - 12 lidí, kromě Afriky a Asie opět všechny kontinenty. 10 holek a 2 kluků a jeden maskot celého zájezdu. :-)

Last weekend was long, including Monday. I knew it long time ahead and so that's why I organized trip to south of France! Marseille, Montpellier. Our group - 12 people, except for Africa and Asia, all contitents were present as usual. 10 girls, 3 boys and one mascot!:-)


Nočním vlakem jsme dojeli v 5:36 do Montpellier a po krátké ranní procházce městem jsme se vydali rovnou do Marseille a pak rovnou na pláž! Bylo krásně! Teplo, sluníčko, moře, lodě...opalovali jsme se. Večer jsme si dali večeři a pak začali řešit, jak se dostanem k hotelu, který je dost daleko od centra.

We took the night train from Paris and we arrived at 5:36 to Montpellier. After short walk in the sunrise, we took train to Marseille and then directly to the beach. I was wonderful! The sun, sea, boats...sunbathing. /Some maybe "sunburning"/ In the evening we took nice dinner there and we started sorting out how we will get to our hotel, which was a bit too far from centre. Because all hotels in centre were full!


Krizové situace vždy odhalí pravý charakter každého člověka, ne? Mě teda trochu stékal studený pot po zádech, protože jsem nechtěla nechat kvůli své neschopnosti 12 lidí spát na pláži a kor v Marseille, které v některých čtvrtích hodně nebezpečné. Takže krizový výbor zasedl a během deseti minut byl plán na světě. Nakonec to dopadlo dobře a všichni jsme měli postel i sprchu. Uf.

Those stressful situations always show the real character of everybody, dont they? I could feel the cold sweat running down on by back because I really didn't want to leave 12 people + baby sleeping on the beach only because of my incompetence. What more, Marseille is not very safe city...So, the action committee reunited and in 10 minutes there was solution. Finally, everything went ok and everybody had a bed and shower! UUUUUUUFFFFFF!

Další den jsme se vydali k bazilice...uff, ten kopec, ale vyšplhali jsme tam všichni. Odpoledne jsme pak vyrazili lodí na ostrov If, kde ve stejnojmenné pevnosti věznili i Monte Crista. Viděla jsem i jeho celu! /Pro případné zájemce připomínám, že vstup je pro občany EU pod 25 let, cesta lodí stojí 10e/ Moc pěkný zážitek, úplně mě to inspirovalo k další četbě.:-)

Next day, we decided to visit the basilic....what a hill to get up there! But everybody managed it! Even those WITHOUT buggy. In the afternoon, we took a boat to go to IF island. In the prison there was held even Monte Cristo! And I saw his cell! /just to remind you, the boat is 10 euro A/R, the fortress is FREE for EU citizens under 25/ It was very interesting and it inspired me to my next reading.

Večer jsme se přemístili do Montpellier a abych předešla krizové situaci z předcházejícího dne, jela jsem na hotel radši dřív. Problém nebyl, spali všichni. Jen někteří si stěžovali na horší komfort...holt 4 lidi na 1 sprchu.

Later in the evening we moved to Montpellier and because I didnt want to reapeat what happened last night, I went directly to the hotel. No problem, everybody was sleeping in the room. Only someones were complaining about less comfort....sharing a shower with 4 people.

Byl to fajn výlet a i když skončil trochu napjatou atmosférou, někdy je potřeba trochu rozvířit vody přátelství. Ty těžké kameny pevných vztahů nějaký vír jen tak pošimrá a lehké kamínky a ostatní nečistoty rádoby přátelství odnese...odnesl. A díky za to!

It was very nice trip and I really enjoy it, even though it ended in a tension. But sometimes, it's necessary to make a stir in waters of relations. The heavy stones of true friendship will not be moved by the whirl and those smaller and other dirty staff of so called "friendship" will just sail away. And it really did. Thankfully!


Trochu jsem pročistila "přátele" na Facebooku. Některé lidi nechci už nikdy vidět, protože mi je z nich, resp. z jejich povahy, slušně řečeno na zvracení. Vím, ke komu si držet odstup a vím, kdo je fér. Čert vem peníze - ty byly a budou. Tohle byla zkušenost a velká!

I sort of cleaned out my Facebook "friends". I decided that some people I really dont want to meet again, never, because I feel sick from their true character. I know, to who shall I keep more distance and I knwo who plays fair game. Fuck the money, they were there and they will be there again.
This was a huge experiences, an adventuge to the deepest minds.

A tady jedna speciální - najdi, co je špatně! And here comes one special, find what's wrong on the picture!