Červenec 2009

Projednou francouzsky / Une fois en francais

28. července 2009 v 13:05 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Promiňte mi všichni, kteří francouzsky nerozumíte, ale slečna, které je tento otevřený dopis určený, nemluví jinak než francouzsky. A protože si myslím, že nepochopit za 4 měsíce, že vztah skončil, je trochu obtěžující, zvláště pro novou přítelkyni, rozhodla jsem se jednat alespoň formou otevřeného dopisu.

Navíc, když si dotyčná nedá pokoj a otravuje svého bývalého 30 telefonáty a x sms denně, volá i mně a dokonce naočkuje i svoji matku, aby se do toho vložila a volala mi taky, a krom toho si mě dovolí nazývat "imigrantkou"... Tak to trochu můj pohár trpělivosti přetekl. Nechci se s nikým poměřovat a srovnávat, ale někdo, kdo nemluví jinak než francouzsky, nemá ani obdobu naší maturity, natož řidičák a pracuje jako prodavačka v pekárně, mě opravdu nebude urážet tím, že jsem imigrantka!

Tolik lehké intro pro nefrankofonní čtenáře.

Aujourd'hui je vais ecrire pour une fois en francais, parce qu'il n'y a autre possibilité. La fille pour laquelle est destinée cette lettre ne parle que francais.

Je pense que j'étais assez tolérante pendent les derniers 4 mois. J'ai accepté, Flo, tous tes appels insensés a Greg, tous tes messages qui ont sonné pendent le temps qu'on était ensemble, mais j'ai fini par penser qu'il y doit etre un probleme si tu ne comprends pas, apres 4 mois, que la relation est finie!

Je sais que c'est peut-etre difficile pour toi, mais la vie n'est jamais facile. Il y a des gens qui rentrent dans notre vie et il y en a ceux qui partent apres quelque temps. Mais il faut les laisser partir et ne pas emmerder tout le monde autour!!! Les nouveaux partenaires comprises!!!

Je dois te dire que cela m'a jamais arrivé que l'ex de mon copin m'a appelé en demandent si lui, il va bien! Je suis pas sa secretaire!!!Et si'il te repond pas, c'est peut-etre qu'il veut pas parler avec toi. Tu n'as pas encore compris???

Plus, toutes ces histoires quand ta mere m'a menti parce qu'elle voulait moucharder si je suis avec Greg ou pas...desolé, mais c'est vraiment pitoyable de votre part! Tu as jamais pensé qu'est-ce que je dois penser de toi?!

En mes 22 ans, j'ai peut-etre pas assez d'experiences avec les relations, mais mes rides m'ont appris qu'il faut pas etre si attaché a quelqu'un. Il faut avoir ses projets et garder sa propre vie a coté. Et principalement, il faut laisser son copin RESPIRER! Je sais pas, quelle est ta strategie par lui menacer si jamais il retourne chez toi il pourrait pas sortir les soirs...:-) Desolée mais cela me fait vraiment rire! Si quelqu'un me quitte parce qu'il n'avait pas la liberté avec moi, tu penses vraiment qu'il va retourner si tu lui menaces comme ca...?! Je pense pas, mais bonne chance, en tout cas.

Je veux t'assurer que je sais peut-etre plus que tu penses. J'éspere que tu t'es bien amusée en lisant mes messages quand tu as pris le portable de Greg et l'as caché pendent 5 jours pour qu'il ne puisse pas me contacter...Je pense que c'est la réaction d'une adolescante et pas d'une fille de 21 ans (je suis pas sur) qui est en plus maman. Pense de cela...Et laisse un espace privé a ton prochain copin!

Je suis tres contente d'avoir rencontré Greg, parce que cela m'a appris beaucoup de choses...J'ai aimé ses amis de rollers et ils vont me manquer. Parce qu'une telle ambiance qu'elle est sur les randos rollers, c'est super sympa! Et je t'assure, c'était la meilleure chose je j'ai fait a Paris!!!

Dernierement, c'est pas tres gentil de juger les gens sans les connaitre. Et meme si chacun sa vie, quelqu'un qui ne parle que francais, n'a meme pas le BAC, ni permis de conduire et travaille comme une vendeuse a la boulangerie, meme dans la quartier chic, ne va pas m'appeller "une immigrée" !!!Bien entendu?

Bon courage a toi et bonne chance avec tes prochaines relations!

Veronika

Mých 11 měsíců v Paříži v číslech / My 11 months in Paris in numbers

27. července 2009 v 11:55 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Nakonec to nebylo plných 365 dní u Eiffelovky, ale jenom 330 dní ve francouzském hlavním městě. Během těch jedenácti měsíců se toho hodně stalo a protože příští týden touhle dobou už budu v Irsku, chci stručně sumarizovat mé pařížské dny...

Finally it weren't all 365 days at Eiffel Tower but only 330 days in French capital. During this time, lot of things had happened and as I will be in Ireland next week at this time, I would like to make a list, kind of summary of my Parisian days...

- 5x jsem se zamilovala...
Jenže, z těch pěti lásek, minimálně dva byli gayové, jeden už s někým byl, takže logicky jsem zůstala s tím posledním. Jednou z pěti to byla opravdová láska na první pohled, Amor se trefil, a i když to nakonec nedopadlo, jak jsem si přála, bylo to hezký...

- 5 times I fell in love
Out of this 5 loves at least 2 were gays, one maybe, one was already with somebody so I stayed with the last one. One was the real love at the first sight...and even thought it did not turn out the way I wanted, it was wonderful experience that I will never forget...:-)

- 11 výletů + 3x zpátky v Čechách
Většina výletů probíhala po Francii, byla jsem v Agenu, Lyonu, Metzu, Grenoblu, La Rochelle, Biscarosse, Bordeaux. Viděla jsem Rocamadour, snowboardila ve Vosges na východě země, viděla pevnost If kousek od Marseille a viděla jsem i východ slunce v Montpellier. Dvakrát jsem byla v St.Malo i na Mont Saint Michel a poslední cesta byla do Toulouse.
Kromě toho jsem si užila zimní prázdniny ve španělské části Baskicka, byla okouzlena San Sebastianem, viděla Bilbao i Logroňo. A během holandských oslav královny jsme vyrazili se podívat i do Holandska a kromě Amsterdamu jsem viděla i Haarlem a tulipánová pole.


- 11 trips + 3 times back in Czech republic
I've travelled in France - I went to Agen, Metz, Lyon, Grenoble, La Rochelle, Biscarosse, Bordeaux, Dordogne, Rocamadour, Vosges, Marseille, Montpellier, St.Malo, Mont Saint Michel, Toulouse.
And I even went behind french borders: Pays Basque - San Sebastian, Bilbao + Logroňo (Rioja), Netherlands - Amsterdam, Haarlem.

- 11 návštěv
Z toho minimálně dvě přijely vícekrát. Doufám, že se vám tady líbilo!

- 11 visitors
2 out of 11 came more then once. Hope you enjoyed it!

Poček upečených bábovek: neznámý údaj
Počet party: neznámý údaj
Počet pikniků: neznámý údaj

N° of Babovka: unknown
N° of Parties: unknown
N° of picniques: unknown

Nejlepší kamarádi: 3
N° of very close friends: 3

Používaný jazyk: frangličtina se španělsko-československo-neměcko-holandsko-finsko-maďarským vlivem
spoken language: franglais with hispano-czechoslovak-germano-dutch-finnish-hungarian influence

úroveň jazyka: velmi pokročilý (Měli bychom zažádat o uznání u Akademie věd:-)

level: extraordinaire! (we should ask for recognition at Academy:-)

Potkala jsem lidi z Kanady, Spojených Států, Mexika, Kolumbie, Brazílie, Velké Británie, Španělska, Francie, Itálie, Švýcarska, Nizozemí, Norska, Finska, Ruska (grrr), Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa, Chorvatska, Černé Hory, Bulharska, Austrálie, Nového Zélandu, Indie, Filipín + Hong Kongu i Shanghaie.


I met people from: Canada, USA, Mexico, Columbia, Brazil, UK, Spain, France, Italy, Switzerland, Netherlands, Norway, Finland, Russia (grr:-), Poland, Slovakia, Hungary, Austria, Germany, Croatia, Montenegro, Bulgaria, Australia, New Zealand, Philippines + Hong Kong and Shanghai.

Takže v podstatě chybí jen Afrika...a opravdu do mého výčtu nebudu počítat všechny Hamidy, Amidy a Mohamedy, které jsem tu potkala...jo, narození ve Francii, ale stejně...

So basically only Africa is missing and I'm not counting all those Mohameds, Hamids and Amids who I met...yes, born in France but still...


Nejčastěji učená česká slova: bábovka, becherovka, kurva

Most thought czech words: bábovka, becherovka, kurva


My favourite phrase: "Mais n'importe quoi" :-)))

Funny statements:
"What the fuck" - Anouk
"Repo" :-))) - Sara aswering the phone
"ehm, ehm, ehm.....what?!" Sara's common answer that I actually took from her!
"France sucks and Sciences Po sucks as well" Desi in good mood:-)


Věta, která mi stále zní v uších....
"Proč říkáš, že možná, když už teď víš, že neřekneš ano? Prostě řekni ne!"
Autor: Anouk

The best wisdom:
"Why you say maybe when you know already now that you won't say yes? Just say NO!"
author:Anouk

Nejnavštěvovanější místo: Pont des arts / už tam mám vysezený dolíček:-)/
Most visited place: Pont des arts (j'ai un abonnement:-)

Místo, kterému jsem se vyhýbala, pokud to šlo: Chatelet, Les Halles
Most avoided place: Chatelet, Les Halles

Nekrásnější zážitek: ráno a večery na Georgově střeše
The Nicest experience: morning/night at Georg's roof

Nejhorší zážitek: noc v lese u Vincennes - prostitutky, bezdomovci, psi a my ve stanu - nikdy více!
The worst experience: night in Bois de Vincennes - NEVER AGAIN!!!!

Za chvíli to všechno skončí a už mi z toho začíná být nějak ouvej. Paříž už nikdy nebude stejná...nikdy nikdy...Ale jedna kapitola musí skončit, aby mohla začít zase jiná. Díky všem, kteří se postarali o to, že mé pařížské dny byly tak úžasné...

It's soon over and I started feeling really sad...Paris will never be the same again. But one chapitre must end so that another could begin. Thanks everybody for making my Parisian days sooo wonderful!

Bruslím, bruslíš, bruslíme / I am skating, you're skating, we're skating

23. července 2009 v 13:02 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Poslední dny tradičně utíkají neuvěřitelně rychle, a tak se snažím užít si každé poslední inline bruslení v Paříži, protože to je jedna z těch nejlepších věcí, které jsem tady za ten rok zažila!

A protože starší sestra má na tu mladší většinou velký vliv, takhle to pak dopadá...Takže proč si nezaletět do Paříže na víkend jen s batohem na zádech a bruslemi v ruce?! Moje 15 leté ségra přiletěla! Nic není nemožné...

Více info o pařížském inline bruslení: Pari Roller a Rollers & Coquillages.

As the days are counting down very quickly, I want to enjoy every inline skating in Paris I can, because I assume that this is one of the top things I've done here in Paris.

And as the older sister has always influence on the little one, here is the result! Why don't come to Paris for the skating weekend only with your back-pack and inline skates in the hand?! My 15 year old sister did it! Everything is possible!

More info about skating in Paris on: Pari Roller or Rollers & Coquillages.

Paříž je najednou úplně jiná, když člověk ví, že odjíždí.../ Paris is sooo different when you know you are leaving soon...

21. července 2009 v 2:38 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Zbývá mi posledních devět dní. Devět dní a deset nocí v Paříži a pak se uzavře jedna životní kapitola, která mi toho moc dala, něco málo vzala, ale které ani v nejmenším nelituju. Poslední dny v Paříži jsou ale velmi zvláštní. Přistihla jsem se, že chodím pomaleji, znovu po milionté čtu ty stejné nápisy, koukám na ty stejné bezdomovce a vdechuji ten povědomý pach pařížských koutů a zákoutí... Jak kdybych toho chtěla co nejvíce vstřebat a odvést si kus Paříže s sebou. Ale to není třeba, protože některá místa, věci, události už asi navždy zůstanou spojeny s konkrétními lidmi...

9 more days in Paris. Nine days and 10 nights in Paris and than another chapter of my live will close. The part of my life that gave me really lot, took away a bit but which I will never regret. But the last days in Paris are very strange. I realized that I am walking way more slowly, I am rereading all the signs that I've already read million times, I am wathich the same homelesses and I am breathing the familiar smell in all parisians corners and tiny places...It seems like I wish to absorb as much as I can or as I am trying to take a part of Paris with me...But it is not necessary because some places, things, events will stay connected to particular people for ever.


Je toho víc a nerada bych se někoho dotkla...ale minulý týden jsme byli s Rutgerem v Parku Monceau a já nepřestala povídat o Saře. Jak jsme tam spolu běhaly, jak jsme se tam jen válely a povídaly si, jak jsme okukovaly kluky...

I don't want to hurt anybody because I miss you all, but there are just few bits I realized last couple of days...Last week we went to Parc Monceau with Rutger and I couldn't stop talking about Sara. How we went fot jogging there, how we were only relaxing on the grass or how we were watching boys around...


Vždy když se objevím na Odeonu, vím, kde mají nejlevnější kafe v téhle části města, protože jsme tam na něj chodily s Desi několikrát za týden...

Everytime when I get to Odeon, I know where they sell the cheapest coffee in this area, because we were having coffee there with Desi several times a week...


Když jsem byla minulý týden v kině Grand Rex, vyklouzlo ze mě najednou "Jé, tady bydlí Maria...teda bydlela..."

Last week, when I went to Grand Rex cinema, I suddenly said: "Ah, this is where Maria lives...lived."


A jako důkaz, že moje vzpomínky žijí i mimo mě byla teď o víkendu moje ségra, když jsme na bruslích jeli po Blvd Saint Germain. "Hele, není to kostel Anouk?" :-)

And as a proof that my memories are alive even outside of me, is my sister who came for this weekend to do inline skating in Paris. We were passing by Blvd Saint Germain when she just said "Look, insn't that the Church Anouk?" :-)


A dnes...Arts et Metiers...Montparnasse, rue Odessa...To je jasný Nemanja...

And today...Arts et Metiers...Montparnasse, rue Odessa...this is just Nemanja!

Stále přemýšlím, jestli bych tu dokázala žít...asi ano, ale jen za určiých podmínek, které teď ani náhodou nejsou. Za ten rok jsem si tu ale spoustu věcí ozkoušela, vychytala a zvykla jsem si...

I am still thinking whether I could live here or not...I think that I probably could but under certain conditions which is not the actual case, not at all. But after those 11 months, I think I have tried lot of things here, I've learned where to go or who to ask and I certainly get used to this city...


Mám trochu strach, jaká bude Paříž, nebo spíš jak já ji budu vnímat až se sem jednou vrátím... Už to nebude jen hlavní město Francie s železnou věží uprostřed, ale bude to všech těch x příběhů, které se tu za těch 11 měsíců odehrály... Teď je ale nejvyšší čas kapitolu Paříž uzavřít, sbalit kufry a vyrazit na sever.

I'm bit afraid how will Paris seem to me one day I will come back...Because it will not be only the French capital with the iron tower in the middle, but Paris will symbolize countless number of stories that had happened during last 11 months...But now it is the best time to close my Parisian chapter, pack my suitcase and leave to North.

Plány na dalších deset let / "To do" list until 2019

15. července 2009 v 13:40 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Všechno to hrozně letí, a tak je třeba mít přesné cíle a postupně z nich odškrtávat splněné...Takže jsem si sepsala, co všechno chci během příštích deseti let udělat.

Everything is going sooo fast and that's why it's important to have plans, preferably list to do and step by step cross off things you've done. So here is my list what I want to do in next 10 years.:-)

1. uspořádat SciPo setkání v jižní Francii, 2014
2. procestovat Mexiko, podívat se za Gabem
3. procestovat Austrálii + navštívit Marissu, Julii, Tess, Liz a Stef
4. projet autem Finsko, vyfotit se se sobem a taky se Santa Clausem
5. víkendový výlet do Maďarska, navštívit Tamase
6. studovat v Amsterdamu
7. naučit se velmi slušně španělsky /alespoň tak, abych mohla s Olgou probrat nové drby:-)/
8. naučit se základy holandštiny a finštiny
9. navštívit Desi v Kanadě
10. stáž v Reuters/AP/AFP/ BBC nebo CNN
11. projet se Sarou Monglosko na koních /pokud se chce někdo přidat, není problém/
12. naučit se jezdit na koni
13. natočit dokument /reportáž o Mongolsku, lidech, zvycích atd.
14. vrátit se do španělské části Baskicka
15. prozkoumat USA - buď cestování nebo studování nebo práce a nebo všechno dohromady
16. navštívit Lisu, Kippa a Tamaru v Kalifornii
17. pokračovat v pořádání víkendů v Dolých / min. 1x ročně/
18. procestovat černou část Afriky
19. výlet do Saudské Arabie se Sarou - PÁNOVÉ HLASTE SE JAKO DOPROVOD!!!!
20. podívat se do Černé Hory

1. organize SciPo meeting in South France in 2014
2. visit Gabo + Mexico
3. visit Australia + meet Marissa, Julia, Tess, Liz a Stef
4. visit Finland, take picture with reindeer and Santa Claus
5. weekend trip to Hungary + meet Tamas
6. study in Amsterdam
7. speak fluent spanish /at least to be able to exchange gossips with Olga:-)/
8. learn basics of Dutch and Finnish
9. visit Desi in Canada
10. got an internship at Reuters/AP/AFP/ BBC or CNN
11. visit Mongolia on horses with Sara /anybody is welcome to join us:-)/
12. learn how to ride a horse
13. make a movie/repost about Mongolia, mongolian people
14. return to spanish part of Basque Country
15. explore USA - either study or work...or both?
16. visit Lisa, Kipp and Tamara in California
17. keep organizing Doly weekends with my boys/ at least once a year/
18. trip to central Africa
19. trip to Saudi Arabia - BOYS WANTED TO JOIN US!!!!
20. trip to Montenegro

Zabalená prostěradlem kráčím si cetrem Paříže / Wrapped only in a sheet I was walking in Paris

3. července 2009 v 13:32 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Vždycky jsem byla pro každý originální nápad a nikdy mi zvlášť nevadilo být středem pozornosti, proto se mi nápad udělat v Paříži Toga party od první chvíle líbil! Toga party jsou oblíbené hlavně ve státech a Austrálii, já jsem o tom slyšela poprvé, ale představte si prostě party v Řecko-Římském stylu, kdy vyžadovaný dresscode je samozřejmě dobové oblečení, tedy tóga. Dle kreativity se dá doplnit oblek vavřínovým věncem, páskem, sandály, hroznem vína apod.

I was always up for any crazy idea and I certainly didn't ever mind being in the centre of attention. That's why I was from the very first moment so interested in organising Toga party in Paris. Toga parties are well known especially in USA and Australia, I admit that for me it was very new thing. So just to give you some image, it is a party in Greek-Roman style and the demanded dresscode is, of course, toga. According to everyone's creativity, you can add to it laurel wreath, belt, sandals, grapes…etc.Nejvtipnějnější na celé akci je ale ta doprava z vašeho domu na místo konání! J A aby byl cílový efekt ještě důraznější, domluvily jsme se s Lisou, Clarou a Olgou, že přijdou ke mně a vyrazíme všechny společně.

The the funniest part is of course the traject from your home to the party place! To be the final effect even better, we decided to meet at my place with Lisa, Olga and Clare and to go there all together.

Někdo koukal divně, ale většinu lidí jsme rozesmály. Někteří si dokonce museli promnout oči, jestli se jim to nezdá a když jsme vystoupily u Opery a začaly se fotit, lidé si fotili nás a ptali se, která že země má takovou tradici.

Of course, people were staring at us very strangely, but most of them we made laugh. Some of them had even to rub their eyes if they are not dreaming and when we get out of metro at Opera and we started to take pictures of ourselves, people started to take pictures of us and asking us, what tradition of what coutry is this. J

Měla jsem sebou rezervní šaty, ale nakonec jsem i cestu domů, v mírně unaveném stavu zvládla jen v tóze. Musela jsem sice pár společensky unaveným pánům vysvětlovat, že jsem neutekla z muzea ale že se jen vracím z jedné party, ale jinak mě nikdo neobtěžoval.

Even if I had an extra dresswith me to go home, I was so proud on my toga that I decided to keep it even in the night bus while going home /bit tipsy, of course/J. I had to explain to several "socially tired" people that I didn't escape from Louvre and that I am just going home from one special party, but instead of this, it was fine.

Díky GAG /Gabo, Arthur, Georg/ za super nápad, byl to pro mě opravdu zážitek vidět asi 40 lidí zabalených jen do prostěradel na pařížské střeše s výhledem na Operu, Eiffelovku i Invalidovnu. Myslím, že ti poldové, co nás přišli nad ránem vyhnat asi museli koukat…zajímalo by mě, co si myseli.:-)

Many thanks to GAG /Gabo, Arthur, Georg/ to this fabulous idea, it was really great experience for me to see about 40 people wrapped in sheets on the parisian roof with nice view on Opere house, Eiffel Tower and Invalide. And I am sure that the policemen who came to disturb us later on were also really shocked! I wonder, what did they think of us?:-)

Inspirovali jste mě a na svůj "TO DO LIST" připisuju položku: Uspořádat Toga party v Praze.
Boys, you really inspired me and I add to my "TO DO LIST" new thing: "Organize Toga Party in Prague."

Sciences Po v Parku Asterix / Sciences Po in Parc Asterix

3. července 2009 v 13:26 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Netřeba připomínat, že Sciences Po je ve Francii považovaná za elitu všech elit a hned na začátku jsem já i všichni ostatní mí kamarádi tady pochopili, že název školy funguje jako dost kouzelná formulka, která vám otevírá dveře víceméně všude.

It's unnecessary to remind you, that Sciences Po is considered in France as an elitist school of all elits and right after the arrival, me and all friends here, we found out that the name of school is really magic word that opens you many doors.

A proto jsme se na závěr školního roku přezdívaného jako teror Sciences Po, vyrazili odměnit do zábavního parku Asterix kousek od Paříže. Horské dráhy všeho druhu, řetězák, vodní atrakce a do toho postavičky z Asterixe a Obelixe!

But the school year, so-called Sciences Po terror, was nearly over and we decided to have a threat in Parc Asterix near by Paris, because we really deserved it! Rollercosters, water atractions and everything in Asterix & Obelix style!

Vyblbli jsme se do sytosti, jako malé děti a ne jako studenti jedné z nejprestižnějších francouzských škol. Ale co, stejně jsme tady byli jenom na rok, tak coJ.

We were having fun not like students of Sciences Po, but like small kids whose holidays just started! It was sooo funny!Každopádně, Parc Asterix určitě doporučuju! Nejlépe v partě kamarádů, protože většinu času strávíte čekáním ve frontách, ale i tam se dají hrát zajímavé hry a člověk má občas dost inspirativní nápady!:-)

Anyway, I can certainly recommend you to go to Parc Asterix, it is even more fun when you go with bunch of friends because most of the time you will spend waiting in the lines, but the attractions are really worthy! And even waiting in the line in sometimes fun, especially when you start playing Lisa's games!:-)))

Maria před a po své první horské dráze v životě! Statečně to zvládla!:-)
Watch Maria BEFORE and AFTER her first rollercoster in her life! Brave girl!


Olga Sarrado - Televize Nova

2. července 2009 v 14:49 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris

Jak už to bývá, nejrychleji se člověk učí sprostá slovíčka:-) A po našem víkendu v Bretani mají všichni tu správnou slovní zásobu každého řidiče : "Kurva, stůj! Kurva, pohni!"
A když k tomu přidáte ještě španělský temperament v kombinaci se studiem žurnalistiky a současným problémem najít v tomto oboru, alespoň ve Španělsku, práci, dopadá to přesně takhle.

Olga se tedy rozhodla, že by jednou chtěla pracovat pro Televizi Nova a čím jiným začít, než správým stand-upem! :-)

As usual, first of all we learn the vulgarisms and we usually learn them very fast!:-) So after our trip to Bretagne everybody had the right vocabulary of czech driver: "Putain, arrete! Putain, bouge-toi!"
And if you add to this hot spanish temperament in combination with journalism studies and current problem to find a job in this field, at least in Spain, here is the result!

So, Olga has decided to become a journalist for TV NOVA, and what is better to start with but the right stand-up!:-)

Výlet do vesmíru v Toulouse / Cité de l'Espace in Toulouse

2. července 2009 v 14:32 | Veronika Pitrová |  La vie en rose à Paris
Červnové víkendové cestování jsem zakončila denním výletem do Toulouse a Cité de l'Espace- zábavní park věnovaný všemu, co se týká hvězd, vesmíru, kosmonautiky a podobně. Bylo to hlavně překvapení a dárek pro Martina, který byl tou dobou v Paříži. Tak jsme v pátek večer sedli na TGV, ráno vystoupili v Toulouse, celý den blbli jak malé děti na všemožných interaktivních hrách a odpolko zase sedli do vlaku, abychom večer vystoupili na Montparnassu a byli zase v Paříži.

My last travelling weekend in June was a day trip to Toulouse and Cité de l'Espace - theme parc about space, planets, astronauts and everything else connected with it. It was nice trip but above all it was a surprise and gift to my friend Martin who was at this time in Paris.
So, we took TGV from Paris friday evening and we got out in Toulouse a morning after. We spent lovely day in the parc, because apart from us there were only few kids runnig around, but no schools! :-) So we were playing like the small kids. In the afternoon we took train back to Paris and few hours later we were back at Montparnasse, exactly 24 hours later.:-)Byl to moc fajn výlet, a mě se hned po příjezdu do Toulouse vybavily všechny vzpomínky na mé početné prázdniny strávené u Rachel, právě kousek (100km) od Toulouse. Ten vzduch, to teplo, ta atmosféra...nepřestávala jsem se svým "jééé, to je krásný". Martin to bohužel nedokázal úplně docenit a na mé jé odpovídal jen "No nevím, mě to příjde jako úplně normální město."

It was lovely trip and I can recommend it to all of you who are interested in space and astronautics. And it was even nicer for me because right after our arrival in Toulouse, all my memories to holidays spent in the sounth France came around. It was so strong that I couldn't stop saying "wooo, this is wonderful"....the air, the sun, the heat...all reminded me my uncountable holidays at Rachel who lives close to Toulouse /100km/. Poor Martin, who didn't get the point of my admiration and to my "wow" exclamation was always replying "I don't know, to me, it is an ordinary city..."


Ano, Toulouse není ničím výjimečné, ale když na nějaké místo jezdíte od svých 11 let, musíte k němu nějakým způsobem přilnout...
I agree, Toulouse is not exceptionel, but if you have been going to one place since you were 11, you must have a special relation to that place...