Říjen 2009

Vesnická tancovačka / Disco in a hall at countryside

26. října 2009 v 21:14 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Minulý víkend jsme si s kamarády udělali výlet směr Semily, konkrétně do vesničky Bozkov, kde se v tamější Sokolovně konala diskotéka. Kromě toho, že samotným zážitkem byla už cesta - Semilsko je na podzim moc krásné - se večer moc povedl. Bozkov mě mile překvapil a i když bylo osazenstvo o dost mladší, bavila jsem se výborně! Doufám, že to brzo zopakujem!

Last weekend, witch my friends we went for a small trip to the North of the country to one small village. The real countryside party was organized is the old hall and we were invited as guests by the DJ. It was lovely trip and only the road to that village was an awesome experience, it is very nice nature around Semily. The party was also very good and I was really surprised by the athmosphere although the party people were way too younger than we were! I will remember this as a fabulous night and I hope to come back soon!

Mají ho! / They have it!

15. října 2009 v 2:21 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho

Kdo neochutnal, nemůže pochopit! Nejlepší francouzské pekařství vyrostlo konečně i v Praze na Andělu! Když jsem to zjistila, měla jsem z toho nesmírnou radost, zároveň jsem se ale bála...
"Jestli nebudou mít ten rebarborový koláč, tak ať si mě nepřejou," říkala jsem.

If you have never tasted it you will not understand. The best french boulangerie has been open in Prague, finally! When I learned it I was so happy of course but in the mean time I was worried.
"If the will not have the "tarte rhubarbe" I'm gonna write to their French director," I used to say.

Dnes poprvé jsem se objevila v blízkosti Paula, krátce před 21. hodinou. Bylo otevřeno - to teda koukám. Skenuji vystavené pochoutky.....a......a......a..."MAJ HOOOOOOOOOOOOO!" A dokonce ve svou provedením - přesně jako v Paříži!

Today, for the first time since Im back in Prague, I had the opportunity to go there.Slightly ahead of 9pm, it was still open (how shocking!). I m checking the desserts.....and....and....and....."They have it!!!!" And what more, they have it in two shapes, same like in Paris!

Tahám 50korun, beru sáček, otevírám sáček....zakousnu se....přivřu oči a sedím na lavičce u Seiny...před Montparnassem...na schodech u Sacré Coeur. Jedno jediné sousto a jsem zpátky ve městě nad Seinou.

Im looking for 50krowns (2euros), taking the pocket, opening the pocket....and trying the first bite! Im closing my eyes and I'm sitting by the Seiny...at Montparnasse....at the stairs on Sacré Coeur. Only one bite of tarte rhubarbe and Im back in Paris.

Paříž mi chybí a chybí mi vše s tím spojené...Rebarborový koláč je ale slušnou náhražkou, takovým přenašedlem jako měl Harry Potter. Tarte rhubarbe, c'est Paris pour moi!

I miss Paris so much and I miss all conected with Paris even more. The "tarte rhubarbe" is sufficient compensation because it can transfer me in une Autrichienne! Tarte rhubarbe, c'est Paris pour moi!

Luxusní dovolená? Spíš profi jachtařská soutěž! / Luxury holidays? It was more like profi yacht race!

14. října 2009 v 0:47 | Veronika Pitrová

Přežila jsem! A to je myslím to nejpodstatnější. Egejské moře se nám ukázalo v celé své parádě a popsat celých 14 dní by bylo moc zdlouhavé, protože to se prostě musí zažít.
Když jsme se v Athénách naloďovali, všude visely billboardy, na kterých ležela slečna na jachtě, opalovala se a nad ní stál krásný svalovec.... "Takhle nějak si to představuji," říkala jsem tehdy.

I've survived! And I think that this is essential! Aegean see has shown us in all its beauty and skills. I will not describe those two weeks day by day because it is much worthy to experience it yourself! Anyway there are some moments I'd like to write about...first of them was in Athens before even getting on the boat. The billboards with a girl lying on a yacht with a handsome guy behind were everywhere and I said "This is how I imagine next two weeks". Mistake, huge mistake!:-)

Brzy jsem pochopila, že TAKTO to asi opravdu nebude. A že promo videoklip této lodi není tak nadsazený, jak jsem si myslela...Většinu, nebo alespoň mě to tak připadalo, naší cesty jsme pluli naklonění na jednu nebo druhou stranu. S ohledem na to, jak moc foukalo nebo nefoukalo /pozn. Zdravíme pana Francise Beauforta/ a jaké byly vlny, se člověk držel jednou rukou nebo oběma , event. nohama, v krajním případě byl zaklíněn kdesi, aby možnost, že vypadne, byla jen minimální.

Very soon, I realized that it was only an AD and our reality would be completely different. As well, I understood that this video promoting the boat is not so exaggerative as I was thining before...Most of the time we were sailing inclined on one or the other one side. Depending on the wind /many greeting to Mr.Beaufort and his scale of wind power/ we used to be hanging on with one or both hands, eventually legs only to avoid dropping out of the boat.


Vlny šly přes palubu, ale i na to si člověk zvykne. :-) Za ty čerstvé tzatziky a frappé to rozhodně stálo! Díky poměrně silnému větru se nám podařilo takřka přeplout Egejské moře z Athén až na ostrov Samos, který od Turecka dělí jen úzký průliv. Zážitků jsou mraky, Řecko je nádherné a chutné - fresh fish na každém rohu:-). A pro mě, po měsících strávených v Irsku a v Paříži, to byl cenový ráj! Mňam!

The waves were sometimes bigger than our boat but you get used to everything, I can tell you.:-) And the fresh tzatziky and frappé were really worth it! Thanks to strong wind we managed to sail across the Aegean see up to Samos island which is only one mile from Turkey. As you can imagine, I have uncountable number of memories, Greece is wonderful and for me after Paris and Ireland also very cheap!:-)

Tady pár fotek, jen tak pro atmosféru...pěkná tečka za mým celoročním cestováním. Všechno jednou končí...

Here are some pictures trying to capture the holiday mood...Decent end of my year abroad! Want to turn back the time...