Listopad 2009

Několik svařáků a stromeček / Glasses of hot wine and Christmas tree

29. listopadu 2009 v 23:31 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Tak nám začal Advent. Na Staroměstském náměstí nám postavili dvacetimetrový stromeček, ozdobili ho tisícem žároviček (nepočítala jsem to, takže věřme nebo nevěřme Magistrátu) a zaplnili náměstí stánky se vším, na co se ale já můžu maximálně tak jenom dívat. Takže se na to co? Nedívám.:-)

Vánoční atmosféru se svařákem v ruce doplnil David, Barunka a ta nejelegantnější Yorkšírka ve Střední Evropě!

"Tady je to jako v Salzburgu."
"Není, nemám tady Saru." :-)

Doufám, že to zopákneme ještě než přiletí Ježíšek!

Pozn. - Barunce moc díky za fotky!!!!

So here it is! Last few weeks before Christmas. Therefore the municipality of Prague put a 20 meters hight Christmas tree at the Old Town square. Apparently, there are about thousand lights as its decoration, but I must admit that I didn't count it.:-) So believe it or not...

Moreover, all the square is now covered by the stalls with all these delicious things that I can't eat (since David is now my trainer and nutritional specialist and I must admit that it works:-)...so I can only watch the pancakes, saussages etc...:-)Life is hard...

David, Barunka and the most elegant Yorkshire in the Central Europe only completed the awesome Christmas athmosphere! Thank you so much! The only thing I missed was snow.

"It is like in Salzbourg here. Isn't it?"
"No, it is not as there is no Sara". :-)

Enjoy the pre-Christmas time wherever you read this blog!


Will I ever learn from my mistakes?!

27. listopadu 2009 v 0:03 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Silly, silly of me...sometimes before doing anything it would be much more efficient just to look back on what I did and how did it end up...

Strange things happen here at this time, however, my plans have always kept me going forward and, fortunatelly, are doing so even now! Thankfully.

So, no matter what happens, it is essential not to forget my dreams...Although one of my life's truth is that "Everything is as it should be", sometimes, I must admit, I have serious problems to believe it.

Luckily, all the current heart troubles were sorted out by one message I received at the beginning of February this year and which I still keep in my phone.

"...there is someone else close to my heart, being so, I just preffered not to react on that."

A wisdom that opened my eyes again...Thanks!

Tohle je teď moje motivace / This is now my new motivation

24. listopadu 2009 v 15:40 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho


Změnila jsem si obrázek na ploše notebooku...tohle je teď moje nová motivace: příští podzim v Montrealu.:-)

I have chosen a new desktop picture for my laptop ...this is now my new motivation: next autumn in Montreal:-)

XII. Festival francouzského filmu / Frech film festival in Prague

21. listopadu 2009 v 17:16 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
V Praze ve čtvrtek začal už dvanáctý ročník Festivalu francouzského filmu. Ve stejný den se také otevíralo nové Beaujolais. První ani druhé jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít! Takže jsem se stavila na skleničku červeného Beaujolais a nostalgicky jsem si zavzpomínala.

To loňské jsem pila v Paříži s mojí českou spolubydlící, to letošní jsem popíjela sama v Praze ve francouzské vinárně. Napadlo mě, a co to příští? Ráda bych, aby za rok při "santé" zacinkala sklenička moje a Desiree v kanadském Montrealu...

Tady ještě mé skromné tipy na francouzské filmy:

Užijte si francouzskou kinematografii, pokud vyrazíte! A bientôt!


Twelve edition of French film festival has started in Prague on Thursday. In addition, on the same day "Beaujolais nouveau est arrivé". So I couldn't miss neither the first nor the second event! So I have bought tickets to five french films and I had a glass of red Beaujolais. Quels souvenirs!

Last year, I had the Beaujolais nouveau in Paris with my czech collocataire. This time I had a glass alone in a French winery in Prague. And so it made me thinking where will I have my glass of Beaujolais nouveau next year? I would love to say "santé" with Desiree in Montréal...

And here my tips for new French films if you will have a chance to watch them:

Enjoy French films and à bientôt!


Nový účes / New hair style

19. listopadu 2009 v 22:43 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Slibovaná změna proběhla! Není tak razantní, o to víc přirozená a elegantní:-) Těším se na vaše názory!

I did as I had promised - I have changed my hair style! Although it is not a dramatic change, it is much more natural and elegant. Don't you think? Waiting for your comments.:-)


Díky za Váš zájem / Thank Your for your interest

17. listopadu 2009 v 21:38 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Přesto, že většina vás, kdo čtěte tenhle blog, je z Čech nebo Slovenska /zdravíme do Horky pri Poprade/, je vidět, že anglická verze blogu má své příznivce po celém světě! Díky moc! Určitě důvod v blogu pokračovat.

Hodně štěstí Vám všem!

Although the majority of this blog's readers comes from Czech or Slovak republic, it is obvious that the English versions of articles have their readers all over the world. France - USA - Mexico - Ireland - Netherlands - Australia - Italy and so on. Thank you very much! One more reason to maintain this page!

Good luck to all of You!

"Gay party" v kostele / Queer party in the church

16. listopadu 2009 v 23:28 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Někdy fotky řeknou milionkrát víc než nespočet slov. Nedávno v Praze probíhal queer filmový festival Mezipatra, v rámci kterého se po pražských kinech promítaly filmy s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tématikou. Kromě toho se konala i party "Homolution" a místo nemohlo být kontroverznější - kostel! Existuje snad průkaznější důkaz o české míře ateismu?

Tady tedy pár fotek z gay party v odsvěceném kostele Sacre Coeur.

Sometimes one picture tells more than thousands of words. Not long time ago, Mezipatra - the queer film festival took place in Prague and as a part of the programme the main gay party was organised in a CHURCH! Yes, you read correctly - gay party in a church called Sacre Coeur! Could you think about more evidential proof of czech atheism?

So here I show you a few moments of that controversial party!


Nejhezčí hudební zážitek posledních let / The best music experience since long time

13. listopadu 2009 v 1:04 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Jmenuje se Tomáš Klus. V Čechách se o něm začalo mluvit před rokem a kousek. Tedy v době, když jsem objevovala kavárny u Eiffelovky a pařížské umělce. Já jsem to jméno měla v povědomí, ale ani v nejmenším jsem nevěděla, co si pod pojmem Tomáš Klus představit.

Minulý týden jsem se náhodou objevila na jednom festivalu v Praze. Na line-up bylo kromě Sto Zvířat i jméno Tomáš Klus. Tak jsem si na něho počkala...Když jsem uviděla na podiu dva kluky s kytarami, trochu jsem zapochybovala, ale říkám si - počkám pár písniček a uvidím.

V momentě, kdy se Tomáš postavil za mikrofon, a spolu s Jirkou se každý chytili svého nástoje...zazněly první tóny, první slova a mě spadla doslova čelist. Přeběhl mě mráz po zádech a po zbytek jejich vystoupení jsem byla v tranzu.:-) Úžasný zážitek! To se nedá popsat, to se musí zažít.

Tomáš Klus i Jirka Kučerovský mě naprosto dostali! A po koncertě mi to nedalo, a šla jsem jim osobně poděkovat za nejkrásnější hudební zážitek posledních let! Díky moc! A za měsíc v Chrudimi repete.

His name is Tomáš Klus. He became known approximately a year ago. Which means during my Parisian period when I was more interested in Parisian cafés and musicians. And so when I came back to Prague, I knew that some Tomáš Klus exists but I had no idea whatsover what to imagine for his name.

Last week I accidentally went to one festival in Prague. Except for several other bands on the lineup there was also written Tomáš Klus so I decided to profit from that opportunity and stayed until his performation. Later when I saw two boys with quitars on the stage I was about to leave but I decided to stay and wait few songs. I can leave anytime later, I said to myself.

But then, when Tomáš stood up to the micro, together with his friend Jirka took their quitars and started to play...first notes, first melodies, first lyrics and I was completely astonished - mouth opened and eyes stuck on the two boys on the stage! Wonderful, amazing, awesome! That were the adjectives I was thinking about when I tried to describe my own feelings. But anyway, words are just inefficient to describe the experience.

It was just the best what I have seen since very long time! So I waited for these two boys when they were coming down from the stage because I just needed to thank them for such an experience! Next concert in one month and I am already looking forward!

For non-czech - here you can listen to him but the lyrics are particularly in czech!:-/

Je čas na změnu! / I feel it is the time for change!

7. listopadu 2009 v 18:34 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Příští středu 11.11. se večer posadím do křesla jednoho kadeřníka - kouzelníka. Asi mu nejspíš nechám volnou ruku, ale možná přednesu nějakou svoji představu. :-) Tenhle účes se mi líbí. Po půl roce brunetky mám chuť to zase zesvětlit. Co myslíte? Líbí se vám tenhle účes nebo je to na mě až moc normální? A nebo není už čas, abych své výstřední střihy nechala u ledu???

Next wednesday, November the 11th, I have an appointment at one hairdresser in Prague who is doing hairstyle to the majority of NOVA television and half of Czech showbusiness. I am pretty much decided to let him do anything he wants with my hair but probably I might add some wish or idea. I was thinking about this hairstyle because after more than six months of brown hair I feel I want to be a bit blond again. What do you think? Do you like this hairstyle? Or is it too ordinary for me? Or has this the time for ordinary hairstyles already come???