Únor 2010

Ceny ANNO 2009 / ANNO awards 2009

25. února 2010 v 1:29 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Lucku Borhyovou asi netřeba představovat, možná jen upřesním, že tahle fotka není pro mě do památníčku, ale byla focená pro maminku, která ten den měla narozeniny...V ruce má Lucka sošku za druhé místo v kategorii nejoblíbenější žena roku.

Here I am with the anchorwoman of our tv news, her name is Lucka Borhyová a she won the second place in the category of the most famous woman of TV NOVA. However, this is not the souvenir picture, because she is my colleague, but I wanted it for my mum who likes her and who had birthday on that day. :-) She liked my present and I guess it is already on her table.:-)

Tady s Davidem Vaníčkem, který sice žádnou cenu nevyhrál, na druhou stranu ale díky tomu, že tam přišel s Míšou Ochotskou, si o sobě aspoň mohl přečíst v barevných novinách...

Here I am with David who unfortunately didn't won anything, except for some articles in the tabloid press because he was there as a partner of another anchorwoman who is very interesting for all tabloid journalists....

A tady ještě jedna narozeninová pro maminku, s Petrem Vágnerem - bývalým kolegou z rádia a také hercem seriálu Ordinace v Růžové zahradě. A protože vím, že mi doma v úterý a ve čtvrtek večer nezvedají telefony, bylo mi jasný, že to doma udělá radost a snad i udělalo. Co se týká Petrova saka, jestli bylo cílem přitáhnout na sebe pohled každého v sále a minimálně dvakrát, tak si troufám tvrdit, že to účel splnilo:-)))).

And here one more picture for my mum with Petr Vágner - my ex-colleague from radio and an actor from very popular Czech soap opera (broadcasted twice a week, I know it because on Tuesdays and Thursdays nobody answers my phone from 8pm to 9:20pm:-). And as for his dress, do not ask me...if the aim was to attrack as much attention as possible, it was certainly completed.:-)

Plánuju, stýskám si po Paříži a píšu bakalářku

16. února 2010 v 22:09 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Foto: Mirek Hruban

I have the feeling that everything is just going fast, so fast...I have completed the winter semester. Another one is starting next week...

I miss Paris sooooo much, so that when I finally got these pictures from my autumn trip to Paris, I had to put them here. Strange feeling. What more, I realized that it is too hard for me even to watch the pics of Paris...so I try of avoid it otherwise.

Foto: Mirek Hruban

But I enrolled for two more French courses at Institut Francais de Prague and my friends are joking that finally now I will learn how to speak French. But I have just impression that Im forgetting so much, that's why I decided to take these courses.


I also decided not to apply for the Master in Czech Republic. Maybe it is not very rational but I have personal reasons which I don't really want to publish.

I know that I was not accepted in Amsterdam, but I will not leave my dream and I hope that these two red folders will bring me luck and that in Denmark (which has a red flag:-) will understand the point with my choice of red folders:-). Im just joking. We'll see. Now it is not up to me to decide.

Byl jednou jeden ples / Once upon a time there was a ball

10. února 2010 v 23:04 | Veronika Pitrova |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Foto: Kamila Vašků

Po dvou letech jsem se opět vrátila na televizní ples...A užili jsme si to pěkně.

After two years I returned to the TV ball. And I must admit that I really enjoyed it...

Slováci překvapili / Slovakia has surprised me

8. února 2010 v 1:24 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
foto: TASR/AP - Jacques Brinon

Nebojte, nehodlám tady dělat módní policii, ale tohle mě vážně zaujalo. Model francouzského návrháře Romaina Kremera z kolekce Le Fujara et le Figaro.

Kolekce prý vznikla po návštěvě slovenských folklorních slavností a tento model je inspirovaným letním detvanským krojem.

Vida, jaké asociace mohou národní kroje vzbuzovat. Možná by mohli na Slovensku zvážit, jestli by nestálo za to, nechat ušít nové kroje v tomhle stylu. V tom případě si kupuji lísky na všechny folklorní festivaly. :-)

Líbí se vám to?

Don't worry, I'm not changing the editorial line of this blog, towards fashion shows. However, few of you might be familiar with this idea. (Anouk??? :-) Well, I just think that this is very interesting invention and I would really encourage boys to wear / appear like this model.

But it is not only about the creation! This piece was created by the French fashion designer Romain Kremer and is a part of Le Fujara et le Figaro collection.

According to slovak media, this collection was created after the designer had visited slovakian folkloric festival and especially this model has been inspired by the summer version of certain folkloric costume.

Well I am impressed from what associations could raise from the folkloric costumes. Maybe, Slovaks might got inprired by this fashion invention too and make new folkloric costumes too. If so, I am booking tickets too all folcloric festivals in Slovakia. :-)

Do you like it?

Jaký bude život s prasečím srdcem nebo ledvinou?

7. února 2010 v 19:21 | Veronika Pitrová |  Zpátky v Čechách...nejspíš ne na dlouho
Photo: Vera Gotseva (Bulgaria)


Workshop v Maďarsku byl super! Zajímavá témata, i když někdy trochu složitá na pochopení (v mém případě třeba DNA).

Téma xenotransplantací, neboli použití zvířecích orgánů pro lidské transplantace, mě ale zaujalo nejvíc. Tady je odkaz na článek.

Pěkné čtení!

Verča