Srpen 2010

Příběh o gauči / Couch story

28. srpna 2010 v 12:45 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
gauč
Dánsko je zvláštní země. Na ulici se tu dá najít vybavení třeba celého domu. Chce to ale trochu hledání, okukování okolních ulic a pak hlavně rychlé rozhodování a ještě rychlejší jednání. Bylo mi řečeno, že všechno, co se válí na ulici je prý volně k odebrání, pokud samozřejmě vedle nestojí stěhovací dodávka! My jsme už několik dní hledali gauč, který bychom mohli použít v naší společné místnosti...a ve čtvrtek na nás jeden čekal. A to přímo na "Ikea road" (velká ulice směřující k Ikea; jde jen o pracovní název).

Denmark is very strange country. But not in the bad way. I just want to say that here, you can find everything on the street and when I say everythig, I mean everything - furniture not exculed. But you must be lucky, you must also be searching through neighborhoods for couple of days...you must decide quickly and you must act evern faster. In fact, I was told that everything on the street in front of houses is meant to be taken. The only thing you must watch is the moving van! But when there is no moving van around, so you are not taking anyone's sofe, than it is free. We had been looking for som couch to our living room...and Thurday was the day when the sofa was waiting for us! And directly on Ikea road (big street heading to Ikea, however this is just my name of the street.)

gauč
Tak jsme ho s Felixem vzali a odkráčeli jsme si to směrem k domovu. Naštěstí to byl je jeden a kousek bloku, takže jsme to zvládli. Taky jsem si všimla, že tady lidi celkově málo koukají po ostatních...

Then, me and Felix took it with our hands and home we went. Fortunatelly, it was only few blocks away, not even.So it was not hard. 

gauč
No a nakonec, když jsme naše sofátko vyluxovali, vyprali a vyvětrali, tak jsem ho trojitou ženskou silou vytáhli nahoru na půdu. Dá se dokonce i rozložit, takže z jednoho pouličního gauče máme obyvák i pokoj pro hosty:-) Tak kdybyste snad někdo sháněl nějaké vybavení, stačí se zastavit - je tu k sehnání opravdu všechno - od postelí, přes židle až po repráky!

Finally we had to move it up to our UP-UP space (attick) but before we cleaned it properly and washed the cover sheet. And it is not only couch, it can be even changed to a bed. So no we don't have only our living room but also a room for guests! :-) But anyway, it case you need some furniture or anything, Denmark is really good place to go! Here, you can find everything - from bed to suitcase!

Holt, jsem z levného kraje.../ I just come from 1euro/l beer country

27. srpna 2010 v 0:49 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
plzeň

Čekala jsem, že bude Dánsko drahé a musím říct, že to asi není tak strašný, jak jsem si představovala - krabička čaje za 200Kč. Nicméně co je tu opravdu šíleně drahé je alkohol. Zatím jsem nevyzkoumala, jestli na něj platí "jen" ta 25% daň nebo i něco víc. Alkohol je tu opravdu drahý a Švédsko je prý ještě horší, a Norsko je horší než Dánsko a Švédko dohromady. To si fakt nedovedu představit.

Za pivo (0,4 l) tady zaplatíte mezi 35-55 DKK (na české krát 3,5) a jídla v univerzitní kantýně začínají na 25DKK (tj 87Kč) za obyčejný sandwich. No, jsem holt z levného kraje...Jediné, co se s tím dá dělat je, si na to zvyknout... jiná možnost asi není. Tady pár obrázků - české pivo za dánské koruny! Násobte 3,5 a máte to na české...je to dost...

A to ještě musíte připočíst zálohu na plechovku/láhev!!!! Ty se totiž vrací!

-------------------------------------------------------------------------------------------

I was expecting Denmark being expensive and I must say that it is not as bad as I had thought. However all concerning alcohol is extremely expensive! But extremely that you can't even believe it! And as I was told, Sweden is even worse and Norway is worse than Sweden and Denmark together! Well I can't really imagine that!

For beer (0,4l) you usually pay 35 - 50 DKK and university canteen start at 25 DKK per sandwich. Well the only thing we can do about it is to get used to! Here are just pictures taken in shop nearby - they sell several types of Czech beer, but prices are doubled or tripled compare to czech ones.

And in addition to that is the returnable fee for the can/bottle, because you are supposed to give it back.

pivo
krušovice
pivo

Mundus House / Náš Erasmus Mundus dům

25. srpna 2010 v 17:17 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
Mundus family
Byla to náhoda, ale musím říct, že docela příjemná! Já a šest mých spolužáků bydlíme v jednom společném domě - 3 koupelny, 2 kuchyně, 7 pokojů a půda, které říkáme UP-UP, protože je prostě nahoře. Magisterský program se jmenuje ERASMUS MUNDUS, takže logicky vzato jsme takový MUNDUS dům. A naše MUNDUS rodina má sice výraznou německou převahu, ale zas tolik to asi nevadí...alespoň je ve všem pořádek!

Alexander (Německo/Francie), Daniela (Německo), já a Felix (Německo) v horní řadě a dole pod námi Zoe (USA - New York), Claudia (Itálie) a Carmen (Španělsko)!

A protože je třeba mít ve všem jasno hned od začátku, zavedli jsme velmi striktní pravidlo:
Každá stížnost / nadávka na počasí v našem domě se pokutuje 5 dánskými korunami!(Upozornění: Toto platí i pro všechny návštěvy! :-) Založili jsme speciální fond stížností na déšť. :-)

We were so lucky that seven of us - Erasmus Mundus students got housing in one single house! So without any doubt, we are just MUNDUS house! And this is now my new MUNDUS family:

Alexander (Germany/France), Daniela (Germany), me and Felix (Germany) in the up row and bellow us Zoe (USA - NYC), Claudia (Italy) and Carmen (Spain)!

And because it is good to have things clear right from the beginning, we have one very strict house rule: Every complain about weather is charged by 5 DKK! (BEAWARE: Applies also for visitors!:-) For this reason we have created special RAIN COMPLAINS FUND. :-)

fund

Trocha zeměpisu.../ Little bit of geography

24. srpna 2010 v 1:05 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
map
Nemám ráda zeměpisné ignoranty, ale chápu kulturní a místní rozdíly, tj. kdybych dostala slepou mapu zakavkazských republik, taky bych měla asi problém. Možná i proto jsem do Dánska přivezla mapu Evropy (koupenou v Lidlu v Klášterci nad Ohří za 100Kč!!!!), která už nám visí na zdi vedle kuchyně, a každý z našeho programu, kdo se mihle u nás doma, do ní musí zakreslit odkud je. Ano, máme trochu problém s mimoevropany, ale zatím to řešíme jen směrovými šipkami.:-)

I have always hated geographical ignorants who would be surprised that Czech republic is just next to Germany, but I completely understand cultural and regional differences, which means if you give me an empty map of all Caucasian republics, I would certainly have problem to tell you which one is which. But maybe also that is why I have brought a map of Europe with me to Denmark. We have already put it on the wall next to the kitchen and everybody who is from our programme and turns up in our house must mark the place where he/she comes from. Well, yes, we have little struggle with all non-europeans, but so far we have solved it out by drawing the shifts.:-)

DJ Garry - unikátní hudební zážitek / unique musical experience!

23. srpna 2010 v 1:01 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
dj garry

DJ Garry je evidentně místní ikona. Hraje převážně na studentských akcích, ale údajně pořádá i house party u sebe doma. (Zatím jsem vyzkoušela jen prvé). Vyznačuje se především unikátním zjevem, originálními tanečními kreacemi, ale HLAVNĚ naprosto přííííííííííííííííšernými, uši trhajícími mixy naprosto nemixovatelných songů! Že se mu to tříská ho prostě vůbec nebere a tančí vesele dál. A když mu dojdou nápady, je prostě chvíli ticho. No bóže!

DJ Garry is apparently star here, on maybe well-known person among Aarhus' students. Usually he plays at students' parties but he also organises house parties at his place (I've just tried the first one so far). Apart from his unique look and original dancing creations he is very famous for the woooooooooooooooorst, ears tearing mixes of really unmixable songs! And if the beats are just beating themselves?! Whatever, who cares anyway. (Well at least I do.) And in case he runs out of ideas what to play, there is a silent...

dj garry and me
Byl to zážitek ho jen pozorovat. Přemýšlela jsem, jestli to vážně neslyší, nebo jako co? Ale protože žádný učený z nebe nespadl, a kdo ví, kam to jednou DJ Garry dotáhne, nenechala jsem nic náhodě a ještě za tepla se s ním vyfotila! (do objektivu se nedívá, protože nemá čas - musí přece vybrat další písničku!)

Well, I must admit, it was really Experience! I was thinking if he really couldn't hear it or just didn't care?! But as we say in Czech "No scholar fell from the sky", you never know where DJ Garry will end up one day and so I took a picture with him right now! (note: the reason why he is not looking to the camera is because he needed to survey the music and find another song!)

Moje nové dánské číslo / My new danish number

18. srpna 2010 v 11:33 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
Kdybyste mě náhodou nutně potřebovali nebo mi chtěli třeba jen tak napsat - tady je moje nové dánské číslo: +4550381545.

In case you need me urgently or just want to send a text - this is my new danish number: +4550381545.

Arrived in Denmark!

17. srpna 2010 v 16:39 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
my room
my mum and me

I have arrived to my new home - Aarhus! First time in Denmark and so first impressions are comming by...

- it is raining appx. 20 hours a day :-) - but I have my wellingtons with me!
- spoken Danish seems to me like "gifugugiugvbuibcuzrg" - I can't even pronounce correctly the street where I live:-)
- people here are really nice - of course it is known but when you experience it, it is really different. Like yesterday, I was taking picture with my mum in front of University building and suddenly one lady was leaving the Uni...we started to chat on the street and I discovered she works for Uni rectorat, like administration stuff. Well it ended up by giving me her business card, so I can contact her in case any problem. And she presented herself as Kirsten:-)
- prices are not soooooooooooooo high, except for restaurants. But otherwise, it depends where you go for shopping.
- and boys are quite handsome here, no doubt:-)

So, we will see how it goes...Will let you know!

Jak jsem k mezinárodní press kartě přišla...

5. srpna 2010 v 0:53
presska
Jelikož se ze mě stává tak trochu novinářka na volné noze - anglicky free lance, francouzsky pigiste (kdyby o tom snad někdo pochyboval podobně jako Doc. Osvaldová u státnic, ráda mu ten termín z etymologického hlediska vysvětlím), zařídila jsem si mezinárodní press kartu, kterou vydává Syndikát českých novinářů.

Byl to můj první vážnější kontakt s touto institucí, pominu-li učení se na státnice celou jeho historii, rsp vývoj novinářských spolků u nás. No a řeknu vám, byl to teda zážitek. Tak se ráda podělím.

"Dobrý den, já bych potřebovala vystavit mezinárodní press kartu."
"Ano, není problém - vaše trvalé bydliště?"
"Pardubice"
"Aha, tak to problém je...to by museli schvalovat kolegové ve Východních Čechách. Nějakou pražskou adresu nemáte?"
"No, mám, ale není trvalá. Vy mi budete něco posílat?"
"No, budeme. Nějaký problém?"
"Snad jen ten, že tam budu už jen 10 dní."
"Aha, a pak budete kde?"
"No delší domu, minimálně dva roky tedy, v zahraničí. Kvůli tomu chci tu mezinárodní press kartu."
"Aha, tak to je ale problém. Hmmmm, jak bychom to udělali..."

To jsem začala přemýšlet, jestli jsem opravdu první člověk s tímto "neřešitelným" problémem. :-)

"No jak, pošlete mi to do Dánska."
"No, to se mi moc nezdá, co kdyby se to ztratilo nebo tak. My to pošleme k rodičům."
"K rodičům? Ale jejich adresu jsem vám nepsala."
"Nepsala? To není to trvalé bydliště v Pardubicích?"
"Ne, to právě není. A to ještě nevíte, že se moje maminka ani nejmenuje stejně jako já." :-)))

To byla asi poslední kapka, takhle složitý případ tam evidentně dlouho neměli. Až dole jsem slyšela, jaký balvan paní spadl ze srdce, když jsem s mezinárodní presskou v kabelce zmizela.