Listopad 2010

Pod sněhem

25. listopadu 2010 v 11:50 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
zima
Už tři dny s přestávkami sněží..někdy víc, někdy míň, ale bílo už je všude. Jízdy na kole se ale stále vzdát odmítám, i proto, že jsem zjistila, že se mi to na kole klouže daleko méně než když jdu. Pravda, ten pád bude ale bolet asi o to víc...

Nicméně mám nakročeno na profesionální dráhu zimního cyklisty, obor jízda na kole na sněhu a ledu. Jestli se někde pořádají závody, měla by mě Česká republika nominovat do nároďáku, neb takovou medailovou naději ještě neměli.:-)

Světové turné / The World tour

25. listopadu 2010 v 2:19 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
moskva
Jsem rozmazlenec Schengenského prostoru! Ano, na cestování bez jakýchkoli administrativních překážek se totiž zvyká neuvěřitelně lehce. Prostě bookujete letenky a obvoláváte kamarády, u kterých můžete přespat. Teď jsem ale narazila! Lednová cesta do Moskvy = jedno vízum. Únorová cesta to Austrálie = další vízum. Takže jsem se obrnila trpělivostí a snažím se držet hesla "S chutí do toho a půl je hotovo." I když teda v případě imigrační byrokracie je to opravdu na Nobelovu cenu za trpělivost.

Na konci cesty čeká spousta zážitků, nových lidí, míst a snad i životních zkušeností...Mé světové turné se mi sešlo hezky na 24.

I just realized how spoiled am I by the Schengen area in EU. Yes, travelling without any administrative obstacles is extremely convenient, you are just booking tickets and calling your friends they let you sleep over for few days. Well, not this time any more. My January trip to Moscow = one visa. My February trip to Amsterdam = another visa. So I'm doing my best to have all the stuff done but dealing with such a bureacracy deserves the Nobel Prize for patience.

Nevertheless, at the end of this administrative marathon will be lots of new places, new people and certainly new experiences! And I'm already looking forward! So, here is my plan for the world tour..funny enough, it is always on 24th.

24/11 2010 - Aarhus, Dánsko
24/12 2010 - Pardubice, Česká republika
24/01 2011 - Moskva, Rusko
24/02 2011 - Sydney, Austrálie

sydney
Foto: National Geographic

Jo a mezitím blesková návštěva Amsterdamu a konference v Londýně.

Hm, když mi David začal říkat "Létavice" evidentně s tím výrazem předběhl dobu. I když si myslím, že ani on sám tenkrát netušil, do jakých extrémů to může dojít.:-)

And yes, in between there is also short visit to Amsterdam and conference in London.
When David started calling me "The flying girl" few years ago, he actually really got the point. However I don't think that by then he knew to what extremes it could develop.

Henrik na bílém koni / Henrik on the white horse

20. listopadu 2010 v 10:14 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
sněží
Se takhle dnes v sobotu 20. listopadu probudím....a za oknem bílo! Příjemné překvapení, hned mám úplně vánočně-lyžovací náladu!

What a nice morning! Today, I just got up and looked out of my window...snow! I immediately switched to my Christmas-skiing mood!

Vikingem snadno a rychle / How to become a Viking

10. listopadu 2010 v 0:59 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
viking


viking
www.vinterbadning.dk
Tak je ze mě Viking. Čistě teoreticky. Prakticky není a ani nebude. Na certifikát bych tu musela zůstat alespoň dva roky a to se nechystám. Přesto, členství v místím Viking clubu alias Zimním koupání beru jako jednu z věcí, kterými mě Dánsko, lépe řečeno Skandinávská kultura naprosto uchvátila.

Jde o uzavřený klub, 4 mix sauny, dvě s výhledem na moře, otevřené od 6 ráno do 23 hodin. Bez plavek. Skáče se rovnou z mola do moře, nebo se dá jít postupně po pláži.

Mluvení povoleno, telefony a foťáky zakázany. Jo a nejdříve musíte do moře, až pak do sauny.

"To mi chceš jako vážně říct, že přijde na pláž v kabátu, čepici, šále, rukavicích a kozačkách, pak to ze sebe úplně normálně svlékneš a skočíš do vody?" bála se o mě maminka.:-)

"No jo, přesně tak to je. Zní to divně, vím, ale nic na tom není" ujišťovala jsem jí já.

Každopádně je to pecka! Asi to slovy ani neumím popsat...snad jen...tohle mi v Sydney bude chybět.

Aktuální rekord: teplota vzduchu 1°C, teplota vody 5°C. A bude hůř..tedy líp...záleží na úhlu pohledu.

viking
www.politiken.dk

So I became a Viking. Well, theoretically yes - practically no. To become a real Viking and get a certificate you have to be member of the Viking club for at least two years and that is not what I'm planning to do. However, being a part of the Viking club or Winter swimming club how they call it here, is something by which Denmark, or more generally Scandinavian culture, really caught me up.

It is a private club, four mixed saunas, two with a sea-view, opened from 6am to 11pm. Without swimming dress. And you can jump directly to the sea or go to sea from beach.

Talking allowed, mobile phones and cameras banned. And yes, before going to sauna you have to dip yourself in the sea first.

"You really want to tell me that you come to the beach in your coat, scarf, hat, gloves and boots and then you just take it off and go to the sea?" worried my mum. :-)

"Hm, well yes, exactly like that. I know it might seem strange but it is fine" was I trying to reasure her.

Anyway, it is just great! I can't even express the level of my satisfaction...maybe only ...this is the thing I will miss in Sydney.

Current record: air temperature 1°C, water temperature 5°C. And it will be worse..or better...depends on how you see it.

viking
www.dmi.dk

viking
www.vinterbadning.dk

Večer plný hrůzy / Scary night

7. listopadu 2010 v 12:53 | Veronika Pitrová |  Mit danske liv
Halloween

Přelom října a listopadu se čím dál častěji spojuje s Halloweenem. A proto i tady u nás se konala Halloween party. Moc se mi tam vzhledem k událostem posledních dní nechtělo, ale nakonec jsem přeci jen šla...masku jsem vyřešila během 10 minut a večer se překvapivě vydařil. Tady pár fotek alespoň pro představu.

The end of october and beginning of november is usually connected with Halloween and therefore even here the Halloween party was organized. Honestly, I really was not in the mood to go, mainly because of recent events, however finally I decided to go for a while. My costume took only 10 minutes of prep and the night was surprisingly great. Here some pictures...
Halloween
Halloween
Halloween
Halloween
Halloween
Halloween
Halloween