Březen 2011

Mise KLOKAN / Mission KANGAROO

28. března 2011 v 13:56 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Víkend v Canbeře měl krom jiného i jeden hlavní cíl: vidět klokany! Už jsem tu více než měsíc a stále jsem je viděla jen na obrázku. Proto jsme v neděli vyrazily do národního parku Tidbinbilla, asi hodinu cesty od Canberry. A opravdu tady jsou! Hurá! Akorát jsou to prý pěkní hajzlíci a kopou, tak jsem se raději držela v bezpečné vzdálenosti a zoomovala.

Last weekend in Canberra was also a part of the mission Kangaroo. I had been here more then month and I hadn't seen one real kangaroo, therefore on Sunday we went to the national park of Tidbinbilla, situated one hour off Canberra. And they are really here! That was so exciting! But I was told that they are not really friendly and can kick you really hard, thus I stayed in a safe distance. It was great!


Ten spící chomáč chlupů je koala. Oni totiž spí 18-22 hodin denně...to je život!
The furry ball is a koala...they just sleep 18 to 22 hours a day. What a life!

Česká stopa v Muzeu australské demokracie / Czech trace in the Museum of Australian democracy

28. března 2011 v 13:40 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Jsem všímavý návštěvník, i když si ze mě kamarádi občas dělají srandu "aaa, paní učitelka je tam zase nejdýl". Každopádně v Muzeu australské demokracie v Canbeře jsem objevila i českou stopu - fotku paní vhazující lístek do volební urny. Fotka byla na panelu s názven "Proces samotné volby - ne tak jednoduché, jak to vypadá". Spolu s námi tam byla ještě Indie, Afghanistan, nějaký africký stát, Irán a tuším že Východní Timor. Tak jako chápu, že z australského pohledu se možná zdáme jako nová demokracie, ale tohle mi zavání trochu něčím jiným. Nic proti ostatním zemím, které tam jsou s námi ve skupině, ale přece jen...opravdu co se voleb týká patříme mezi ně???

I am very attentive visitor although some of my friends are sometimes making fun of me saying "aaaah, the teacher had to read everything". Well, anyway, this time in the Museum of Australian Democracy I found one Czech trace! It was a picture of an old lady voting from her window. The picture was in the section "The act of voting - Not as easy as it looks". With us, there were also countries like India, Afghanistan, one african state, Iran and I think East Timor. I understand that from the Australian perspective Czech republic might seem as a new democracy but still I feel slightly other understanding here. Without any offence to the mentioned countries but do we, Czechs, really belong among them in terms of the voting?

Kdo řekl, že je Canberra nudná? / Who said Canberra was boring?

28. března 2011 v 13:19 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Minulý víkend jsem strávila v hlavním městě Austrálie, v Canbeře. Než jsem tam jela, několik přátel mi říkalo "Canberra? Proč tam? Nic tam není...nuda." Já bych řekla, že to hodně záleží na úhlu pohledu a na tom, co od návštěvy očekáváte. Já měla osobní průvodkyni a tak moc se mi tam líbilo, že doufám, že budu mít ještě šanci se tam znovu podívat, protože jsem ani zdaleka nestihla všechno, co jsem chtěla.

Last weekend I had a chance to visit Canberra, the Capital. Before going there some of my friends were telling me "Canberra? Why? There is nothing...it is boring." Well, it depends on the point of view and mainly on what you expect from the visit. I had a personal guide and I sooooo enjoyed it that I definitely want to go back because I didn't actually have time to do all what I had planned.
Bávalá Sněmovna reprezentantů / Old House of representatives
Stínová ministryně / The Opposition Minister
Návštěvníkům bylo zakázáno si číst, psát, plést nebo kouřit.
Certainly do not knit when in Parliament!
Hlavní řečník / The Speaker
Premiérova kancelář / Prime Minister's Office
Stůl parlamentního zpravodaje / Parliament Reporter's desk
Místo pozdravu se novináři zdravili "Co se děje?" / Nice quote
Radiové studio pro parlamentní vysílání veřejnoprávního rozhlasu
Radio studio for the public service broadcasting from the Parliament
Aboriginský památník v Národní galerii
Tribute to the Aboriginal art in the National Gallery of Australia

Spontánní výlet do Watson Bay / Spontaneous trip to Watson Bay

28. března 2011 v 12:48 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Minulý čtvrtek:
Já: Lynn, co máš dnes v plánu?
Lynn: Ještě nevím, proč?
Já: Chci je na pláž, objevit zas nějaké nové místo...
Lynn: Já asi zůstanu doma, vrátil se mi kašel. Užij si to!
Já: Lynn, já samozřejmě můžu jet sama, ale stejně si myslím, že bys měla těch posledních slunečních dnů využít.
Lynn: Hmmmm, tak jo, tak jedu s Tebou...

Jedna z mých destinací ponechaných na "až bude hezky" byl záliv Watson a přírodní rezervace Gap - vysoké útesy na severní části jižní poloviny zálivu. Tak jsme hoply na loď a za třicet minut jsme byly na místě! Tohle objevování nových míst a přepínání mezi turistou a obyvatelem je moc fajn!


Last Thrusday:
me: Lynn, what are your plans for today?
Lynn: Not sure, why?
me: Wanna go to the beach discover new places.
Lynn: I think I might stay at home, my cough is back. Enjoy girl!
me: Lynn, I can of course on my own, but I think you should make the most of the sunny days now.
Lynn: Hmmm, ok, I will join you then...

One of my destination left for the "when the weather is nice" was Watson Bay and the Natural reserve Gap - high cliffs on the north of the south shore of the Sydney Harbour. So we hopped on the ferry and thirty minutes later we were there! I really love this mix of tourist/resident and how you can actually swith in between.

Racci obdivující zaoceánskou loď /Seagulls admiring the ship
Veru - turistka / Veronika, the tourist
Watson Bay
Asi nejstarší restaurace v Austrálii? / Probably the oldest restaurant in Australia?
Watson Bay
Útesy Gap / Cliffs of Gap
Útesy Gap / Cliffs of Gap

Botanické zahrady / Botanic Gardens

28. března 2011 v 12:23 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Krok po kroku objevuji různé kouty tohoto velkoměsta. Můj průvodce je plný poznámek, nápadů, hvězdiček a zatrhnutí značící místa, která jsem navštívila, nebo kam se ještě chci určitě podívat. Je třeba mít systém a odškrtávat. Tak odškrtávám.:-) Jedním z těch míst na nedělní odpoledne byly i Botanické zahrady. Oáza zeleně v centru města. Ideální na procházku, odpočinek, sport nebo jen tak na čumendu. Je tam i spousta zvířat a rostlin, které ale já tak moc ocenit nedovedu a omezuju se jen na hodnocení "To se mi líbí" a "To se mi nelíbí." Ale zahrady se mi teda líbily! Moc!

Step by step I am discovering this big city which is big but in a kind of comprehensive way. My Loonely planet guide is full of notes, thought, stars and thinks marking places I want to visit or places I have already been to. One of them was the Botanic garden in the heart of Sydney. Nice place for picknics, relax, jogging or just walking around. Full of animals and plants which I am not really able to appreciate except for judgement of "I like it" or "I don't like it".:-)
Líbající se papoušci / Kissing parrots
Jezero a palmy / Lake and palm trees
Eukalyptus /Eucalyptus
Ty malé visící váčky jsou netopýři / The small hanging bags are the bats!

Kouzelná Opera / The Magic Opera House

28. března 2011 v 12:02 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Dlužím vám ještě jeden zážitek z minulého víkendu. Sydney Opera House hostil Velké Finále YouTube Sypmhony Orchestra - soutěž, do které se zapojili mladí hudebníci z celého světa. Speciální komise vybrala ty nejlepší, kteří se sjeli do Sydney a společně si zahráli. Kromě toho se po městě koncert živě přenášel na několik velkoplošných obrazovek a na budovu opery se promítala projekce prostříhaná záběry přímo z koncertu. Bylo to krásný! Super zážitek! A to i přesto, že počasí nepřálo, ale jsem ráda, že jsem se přes ten déšť a vítr přenesla a vyrazila. Vida, něco jsem si z toho Dánska přece jen odvezla.:-)

I owe you one great experience from last weekend! Sydney Opera House hosted the Grand Final of the YouTube symphony orchestra - the contest which involved young musicians from all around the world. Special jury choose the best ones and they all came to Sydney to play together. On top of that, there were outdoor screening of the concert inside including the projection on the Opera House. Have a look! It was amazing and though the weather was pretty bad I stayed and I'm glad I went to see it! See, I eventually pick up something in Denmark - I don't mind the rain or the wind. :-)Jiný kraj, jiný mrav / Sydney's specialities

24. března 2011 v 12:01 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Tohle asi komentář nepotřebuje...zajímavé piktoramy.
No comment needed for this picture, I just like the pictograms.
Jsem netušila, že k výrobě mléka je potřeba vejce a mléko...divný.
I didn't know that you actually need egg and milk to make a wine?!?!?! Weird!
Čtrvť, kde bydlím, bývala čtvrtí dělnicé třídy, ale od těch dob se toho už hodně změnilo a teď se to řadí spíš k těm lepším lokalitám. Přesto některé maličkosti přežily svou dobu... Tahle cedulka na jedné hospodě říká, že po 19. hodině je vstup v montérkách zakázán a pod tím je napsáno, aby si dělníci při vstupu do hotelu očistili boty.

My quarter used to me the work's class area but since than a lot has changed and it is really nice and peaceful here now, nevertheless some traces of the past still remains...This is a sign I found on one pub.

Ranní ptáče alias když Evropa usíná / Beautiful mornings in Sydney or when Europe is going to bed

24. března 2011 v 11:44 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Během mého usilovného hledání práce většinou vstávám docela brzo. Má to ale několik výhod. Kromě toho, že vidím, jak se čtyř a půl milionové město probouzí, potkávám i davy businessmanů mířících do práce. A přišla jsem na to, že někteří z nich do té práce dokonce běhají. Přijde mi to jako skvělá kombinace sportu a dopravy, několik much jednou ranou. Jak to řeší potom v práci, netuším, ale mám v plánu to zjistit. Protože to mě opravdu zajímá.:-) Dokonce jsem viděla i jednoho chlapíka, který měl na zádech batoh a na něm na ramínku připevněnou vyžehlenou košili.:-) Tak tady pár fotek z mých ranních cest přes Pyrmont bridge...a když jeden den práce nevyšla, dostala jsem od pana recepčníh alespoň orchidej.:-)

While looking for a job I usually get up pretty early. The main advantage of it is that I can see the city awaking and all the businessmen rushing to the work. I even found out that some of them are running to the work, combining morning excercise and transportation. How they do it afterwards, I have no clue but I already saw a guy running sith a backpack on which he had a hanger with ironed shirt. :-) I really wanna investigate this trend! So here are few pictures of my morning walks. Once when I didn't get a job on that day, I was at least given an orchid from the receptionist.:-)


Objev týdne / Amazing discovery

23. března 2011 v 14:01 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Tohle vám musím ukázat! Před pár dny jsem objevila, že máme na střeše 13. patra v domě terasu s grilem a lehátky. Ale copak gril, ale ten výhled! Tak jsem si říkala, že už se mi to asi jen tak nestane, abych si vyjela pár pater výtahem a koukala na svítící business centrum Sydney...Nádhera a perfektní místo na relax.

I must show you this! Few days ago I just discovered that we have a wonderful terrace with a grill on top of the thirteenth floor of my house. But more than the grill I was just amazed by the view! And I though that maybe this is the only time of my life when I can just go up few floors and I can see shining business centre of Sydney...Awesome place for relaxing!


Jak chutná české pivo tady "dole"? / How does the Czech beer taste "down here"?

23. března 2011 v 13:42 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Při hledání práce většinou pokaždé objevím nějaké zajímavé místo a když ne místo, tak určitě někoho zajímavého potkám. V tohle případě jsem narazila na českou restauraci v Glebe. A ačkoli jsem byla nedávno přistižena, jak mluvím o něčem, co se stalo "doma" a tím doma bylo myšleno Dánsko, při prvním loku českého piva, poslechu češtiny, české muziky a pohledu na česká jídla v jídelním lístku, se mě zhostil naprosto jiný pocit toho "doma". Kořeny člověk prostě nezapře. Tady jen pro představu spojení českých jídel a australských cen. (1 dollar = cca 18Kč).

While looking for a job I always find something interesting or I meet somebody who is interesting. In this case it was a Czech restaurant in Glebe. And although I found out that I am speaking about Denmark as about "home", having a Czech beer, talking to Czech people, seeing Czech dishes on the menu and listening to the Czech music I have experienced a different type of the "home feeling". Couldn't help it. Here are some bits and pieces from the menu...Tak jdem na to! / Let's get it started!

23. března 2011 v 13:17 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Měsíc je skoro v tahu a stále žádná stálá práce. Ale tento týden se zdá, že už se karta pomalu začíná obracet. V pondělí přišla první vlaštovka v podobě jednodenního záskoku za paní recepční na rybím trhu, což byla zkušenost naprosto zásadní a obohacující. Mile překvapili všichni zaměstnanci a to i když jsem tam v novém prostředí byla jak Alenka v Říši divů, ale po dvou hodinách jsem měla to nejnutnější pod palcem. Naštěstí jsem řešila "jen" administrativu, zvedala a přepojovala telefony. Ústřice po mě nikdo loupat nechtěl.:-) Takže hledám dál a stále doufám. A když mi pozitivní energie náhodou dochází, recituju si "Oh the places you will go" a to většinou pomáhá.

It will be one month since I have been here and still no permanent job. However, it seems that the things are slightly moving towards the right direction. Monday I got my first daily job as a receptionist at the Sydney Fish Market and it was such a great experience that I would really love to go back there again. All the people were so nice although it took me a while to get familiar with everything. Mind you that my duties were in the office and fortunatelly I didnt have to prove that I am able to open an oyster.:-) I was mostly doing the administrative job and responding phones which I really enjoyed. Now, I still continue my job hunt, having a good spirit and in believe that the good times are about to come. And in case the level of the optimism in my blood is decreasing, Dr. Seuss ALWAYS helps!


Rok 2011 - žádné jaro, zato dva podzimy! / 2011: No spring, but two autumns!

19. března 2011 v 9:55 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Už to jsou tři týdny, co jsem tady! Tři týdny plné nejrůznějších zážitků - hledání bydlení, hledání práce (stále neúspěšně), objevování nového města, nová škola, nové kurzy, noví spolužáci... Tři týdny a mě to přijde jako tři měsíce.

It has been three weeks since I am here! Three weeks full of various experiences - house hunting, job hunting (without success so far), discovering new city, new university, new courses, new classmates...Three weeks and I have impression being here at least for three months!
Sydney je pěkné místo a město. Fotka s Operou je tedy nutností, protože Opera a Harbour Bridge jsou jednoznačně největší dominanty zdejší metropole. Opera je určitě zajímavá budova, i když podle mě ji dělá zajímavou hlavně to, že je tak daleko, tedy ne každému se ji poštěstí vidět na vlastní oči. Už jsem měla i možnost vidět oba sály uvnitř a opět jsem měla pocit, že ta výjimečnost vězí hlavně v té nedosažitelnosti. Byla jsem na Sydneyském orchestru, když hráli Mahlera, a na Bizetově opeře Carmen. Obojí bomba! Jen pro představu lístek na Carmen stál v přepočtu 5000Kč, já ho na poslední chvíli sehnala se studentskou slevou za 900Kč.

Sydney is a nice place and city. And a picture with the Opera House is a must because Opera House and Harbour Bridge are definitely the biggest dominants of this city. Opera House is without any doubt an interesting building, however I thing that it is mostly the fact that is it so far and so unaccessible which makes it so interesting, because not everybody is lucky enough to see it in real. Moreover I also had a chance to see both interior halls and again I thought it was the inaccessibility for many people which makes the feeling of something special. I went to see the Sydney Orchestra playing Mahler and Bizet's opera Carmen. Both performances were outstanding! Just to give you an idea about the prices...the ticket for Carmen was originally for 280 dollars, I got it in the last moment student discount for 50dollars.

Harbour Bridge je prostě most, který tu stojí už skoro sto let...Australané si na něm dost zakládají, já jsem to nejdřív moc nechápala, ale potom, co jsem ho viděla ve skutečnosti, jsem pochopila. Ve skutečnosti má totiž opravdu kouzlo, které se podle mého na kterékoli reprodukci vytrácí.

Harbour Bridge is just a bridge which has been standing here for almost hundred years. Australians are usually very proud of their metal construction and I didn't really understand why until I saw it in real! Somehow, when you stare at it "face to metal" it has wonderful atmosphere which, according to my opinion, disappears from any reproduction (photo, video...)
A moje první dojmy? Draho, spousta Asiatů a pokuty za všechno (jídlo v autobuse, alkohol na ulici, neúčast ve volbách, alkohol nezletilým atd). Když jsem odjížděla po roce z Paříže, myslela jsem si, že už nikde nemůže být dráž, pak přišlo Dánsko a já měla stejné pocity, že nikde už to dražší být nemůže. Sydney tu hranici opět posunulo. Není tu draho, pokud tu žijete a vyděláváte - platy místním cenám naprosto odpovídají.

And what are my first impressions of this "down here"? Expensive, many Asians and fines for everything (food in public transport, alcohol on the streets, not voting in the elections, under age drinking etc). When I was leaving Paris after one year I thought nothing could be more expensive. Then I went to Denmark and when I was leaving Denmark I though the same. Sydney has pushed the line even further. But I admit that if you are living here and earning your salary in AUD, the living costs are relevant.
Živého klokana jsem zatím nepotkala, jen tohohle umělého...budu muset vyrazit někam do přírody nebo alespoň do parku a okouknout australskou zvířenu. Teda pavouků a řvoucích ptáků jsem už viděla a slyšela dost. Ale klokanů po městě moc neběhá.:-)

So far I haven't met the real kangaroo, only this plastic one....I guess I will have to go somewhere to the nature or at least to some park to check out the typical Australian animals. Well, I have already met several spiders and I can hear the noise birds every morning...but it is hard to meet a kangaroo on the street here.


Původně jsem plánovala bydlet v dosahu pláže, tak jako v Aarhusu, nakonec jsem ale přání musela opustit, hlavně kvůli nedostatku nabízených pokojů a cenám, které byly přes můj limit. Na pláž to je ale 30-45 minut autobusem, což se taky dá. Ale je to spíš na celodenní výlety než na to jít se jen tak projít na pláž. Nakonec bydlím v bytě s korejským párem a Polákem a na pokoji s jednou Korejkou, která je asi ten nejtišší člověk, kterého jsem kdy poznala!

At the beginning I was planning to live somewhere close to the beach, like I used to live in Aarhus, but at the end I had to abandon this idea mainly due to the lack of offer and the prices which were above my limit. Now, it takes me 30 to 45 minutes by bus to get to the beach, which is still ok, but it is more for one day trip instead of going there just for a walk. Finally I live in a flat with a korean couple, one Polish guy and I'm sharing a room with one korean girl who is the quietest person I have ever met! So no complains at all! Very happy to be here.
U vody jsem ale zůstala...Tohle je Darling Harbour, asi pět minut od toho, kde teď bydlím. Za mnou je CBD neboli Central Business District, kam se každé ráno sjíždějí kravaťáci z dalekého i blízkého okolí. Tuhle fotku, prosím, neberte jako provokaci...ano, bylo tu 32°C ve stínu když jsem přijela, ale už se pomalu začíná ochlazovat a přichází podzim...tedy po ránu už teploty klesají i pod 20°C.:-) Mějte se hezky, další postřehy a zážitky dříve než za 3 týdny! Slibuji!

But I still stayed close to the water...this is Darling Harbour. I live in about five minutes walk from there. Behind me, you can see the CBD or Central Business District where all the business people are concentrated. And btw, this picture is not meant to make you angry...yes it was 32°C when I came but since then everyday it is getting colder and colder and the summer is gone...the autumn is approaching and the morning temperatures are often bellow 20°C. :-)
Good luck to all of you and I promise that next post will be earlier than in three weeks! Promise!