Květen 2011

Není nad názorná vyjádření / How to make things comprehensible

31. května 2011 v 14:56 | Veronika Pitrová |  No worries in Australia!

My friend Lynn and I are currently working on our investigative story related to the education in Australia. And just to make things clear we drew this comprehensible map which Lynn called "sperm map". Full story will follow next week.

Lynn a já teď pracujeme na jednom investigativním projektu týkajícím se aboriginských dětí v australském školském systému. A takhle jsme si to dneska vysvětlily, jak jsme pěkně pokročily. Lynn tomu říká "spermiový graf". No, hlavně, že to splnilo účel. Celá investigativní story (v AJ) bude následovat za týden - jdeme do finále a už kompletujem. Ingredience máme skoro všechny, teď to jen upéct.

Kočí i do Austrálie skočí?

31. května 2011 v 14:40 | Veronika Pitrová |  No worries in Australia!

Jsem se dnes u ranní kávy trochu vyděsila, že se aféra kolem Kristýny Kočí dostala i na titulní stránky australských deníků. To mě tedy dost rychle probudilo, snad rychleji než ten kofein. Herečce Kate Blanchett se tímto omlouvám, ale stejně si myslím, že ta podoba je docela markantní...

Asi nejkrasnější zážitek ze Sydney / Probably the most awesome experience from Sydney

18. května 2011 v 12:28 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!
Mým cílem nebylo žádné vynikající úmístění, já se chtěla hlavně proběhnout ranním Sydney a pokochat se pohledem na Operu, Harbour bridge, NSW Galerii a Sydney Harbour s míst, kde za normálního provozu proudí tisíce aut. Mým cílem bylo hlavně doběhnout, což vzhledem k mému stále stávkujícímu kolenu nebylo vůbec jisté.

My goal was not to finish at any good rank I primarly wanted to run through morning Sydney and enjoy the sunrise views of Sydney Opera House, Harbour Bridge, NSW Gallery, Sydney Harbour and many other sights from the streets which are usually full of cars. My aim was thus to finish the race which was actually not sure due to my striking knee.
Po čtyřech hodinách spánku, jsem ale vyskočila z postele a ještě za tmy vyrazila na start. Mezi společensky unavenými jedinci se tentokrát míchali i lidé ve sportovním - v ruce ovoce, popřípadě nějaký energy gel.

After only four hours of sleep I jumped out of my bed and off I went to the start line. It was still dark outside and as I was approaching Hyde Park, among the drunk people leaving the bars, there was high concentration of people in sportswear with fruits and energy gels in their hands.
Celkem bylo přihlášeno 13500 běžců a trasa měla logicky 21,5km.
There was 13 500 registered at the race and the track was logically 21,5km long.
Ze začátku bylo docela narváno, pak se to roztrhalo na příjemné skupinky. Moje koleno vydrželo do 15. kilometru, pak jsem ho už musela přemlouvat, že máme ještě 6,5 km do cíle, tak ať nedělá Blaženu a běží.

At the beginning it was quite packed but after few kilometers several groups formed and thus it was more convenient. As for my knee, all went well until 15th kilometer, after that I had to persuade him that we still have 6,5 more to go...
Nakonec to klaplo. Běžela bych klidně dál, kdyby koleno nebolelo, ale i takhle jsem ráda, že jsem doběhla. Na to, že to byl můj první závod...

Finally I made it! And if it wasn't for the aching knee, I could run faster and surely even more...but anyway I was so happy that I made it until the finnish line! It was actually my first race ever...
V pondělních novinách jsem se našla ve výsledkové listině, i když s časem, za který někteří běhají celý maraton a ne jen půlku :-) A to není všechno, kromě svého jména jsem v novinách na největší fotce ze závodu objevila i sama sebe v akci. Najdete mě taky?:-)

Happily I found my name in Monday's newspaper although with the time which which is for some runners enough to run the whole 42 km marathon:-) But it is not all, apart for that I also found myself on the biggest picture from the race...so proud of myself! Can you find me too? :-)

7 500km kolem Australie / 7 500km around Australia

5. května 2011 v 14:35 | Veronika Pitrová |  No worries in Australia!

Autem, letadlem, autobusem, vlakem i lodí...uvidíme jestli dojde i na koně. To je plán na červnové tři týdny. Sydney jako start = cíl mojí Tour d'Australie. Snažila jsem se vybrat hlavně podle rozmanitosti - poušť, oceány, hory, deštný tropický prales a Velký bariérový útes. Čas a hlavně rozpočet jsou bohužel natolik omezující faktory, že i já jsem je musela brát v potaz. Tak uvidíme, co se z toho vyklube. Startuju 11. června.

By car, plane, bus, train and also by boat...let see if even a horse will be involved. This is my plan for three weeks in June. Sydney as a start and finish of my Tour d'Australie. I tried to achieve the biggest variety possible - desert, oceans, tropical rain forest, mountains and also Great Barrier Reef. Nevertheless time and budget are such adventure killers that even I had to consider them. So let's see what will it bring. I hit the road on 11th June.

Zmrzlinaaaaaaaaaa a Colaaaaaaa / Iiiiiiice creaaaaaaaaaam and cooooooooke

5. května 2011 v 11:16 | Veronika Pitrova |  No worries in Australia!

Pres Velikonoce mela mistni univerzita 2 tydny prazdniny. Behem nich vetsina mych spoluzaku vyrazila nekam cestovat, ja na sebe ale navlekla tricko Coca-Cola, nahlavu nasadila cervenou ksiltovku a misto utraceni jsem vyrazila radeji vydelavat na nejvetsi australskou akci, na kterou se tradicne sjizdeji lide z cele zeme - na Royal Easter Show. Zmrzlinu ani nealko napoje jsem jeste nikdy neprodavala a musim rict, ze to byla docela sranda. Cim vic jsme toho prodaly, tim vic jsme si vydelaly. Jen kdyby to pocasi trochu vic pralo. Ale i tak jsme s Lynn v nasem hvezdnem tymu na Velky patek prodaly nanuky a napoje za v prepoctu 80 000Kc, z cehoz jsme pochopitelne videly jen nepatrny zlomek. Ale krome toho jsme se navic na nejpopularnejsi australsky festival / veletrh/ show nebo jak to nazvat, podivali zadarmo! A kdyz bylo po vsem, koupily jsme si za odmenu dvakrat "Zluty ocas".

We had two weeks break over the Easter and most of my classmates went away travelling and discovering new places in Australia. Which was not my case. Instead of spending money I decided to earn few dollars and that's why I put on a red Coca-Cola t-shirt and hat and went on selling ice cream and soft drinks at the biggest event in Australia - Sydney Royal Easter show. It is true that I have never done anything like that before but I must admit it was fun! The more we sold, the more we earned. If only the weather would have been better...But nevertheless Lynn and I, we managed to sell ice cream and drinks for 4600AUD on good Friday. Unfortunatelly our wage was only tiny part of that. But all in all, it was great experience and we had a chance to discover another side of the Australian culture! And when it was all over, we bought ourselves a treat - two "Yellow tales".