Leden 2012

Poslední výzva pro zájemce!!! / Last call for prospective sailors

29. ledna 2012 v 15:52 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste

Poslední volné místo (!!!) na lodi - plavba po středním Holandsku. 28/4 - 4/5/2012. Doprava autem z ČR. Zkušený kapitán. Friendly atmosféra. Holandsko a vše, co k němu patří! Více info zprávou!

Last one place (!!!) on a boat trip in Holland. Date: 28/4 - 4/5/2012. Experienced captain. Friendly atmosphere. Holland and all what it contains! More info in the msg!

Cestou do mé první holandské práce / On the way to my first Dutch work

28. ledna 2012 v 17:16 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste
Sobotní ráno v Amsterdamu: úžasný odraz na vodě grachtu.
Saturday morning in Amsterdam: amazing reflection on the gracht.
Sluníčko, modrá obloha...jsem stále v Amsterdamu?:-)
Sunshine, blue sky...am I still in Amstedam?

Zpět do šedesátých let / Back to 60s

26. ledna 2012 v 12:13 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste
Tematické party mají vždycky něco do sebe! Téma té minulé byla 60. léta. Ale podmínka byla, že každý musel jít za nějakou postavu ze 60. let, proto nestačilo se jen oblíknout jako hippie.:-) Dlouho jsem si lámala hlavu, ale nakonec mě poradila jedna kamarádka, že mám jít za Audrey Hepburn. Nakonec jsme se tam sešly tři Audrey - jedna z My Fair Lady, druhá ze Snídaně u Tiffanyho a ta třetí z nějakého jiného filmu. Krom toho dorazila i Brigitte Bardot, Jackie Kennedy nebo Che Guevara.

Parties with special dresscode are always fun! Although they usually require more preparation.:-) Last time I was invited to 60s party. The dresscode was even more specific - you had to represent now "a peson from 60s" but rather one specific character. I was lost and was even considering not to go to the party but then my friend helped me to go as Audrey Hepburn. Eventually there were three Audreys that evening - one from My fair lady, one from Breakfast at Tiffany's and the trird one from another movie. Apart for them, there were Brigitte Bardot, Jackie Kennedy or Che Guevara.

Audrey Hepburn třikrát jinak / Three Audreys

Che Guevara v dámské společnosti/ Che Guevara and ladies
Uprostřed Mary Poppins.../ Mary Poppins in the middle

Trocha domova / Little bit of home

23. ledna 2012 v 22:39 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste

Dneska jsem při procházce městem objevila kousek domova - mého oblíbeného Krtečka, neboli holandsky "Molletje". Když jsem byla malá, patřily jeho příběhy k mým oblíbeným pohádkám a to jak filmy, tak i knížky. Moje láska ke Krtečkovi ale trvá stále.:-) Kromě toho se mi Krtkovy příběhy osvědčily jako skvělý dárek i pro nečesky mluvící děti. On toho totiž krtek moc nenakecá. Prostě a jednoduše mě dnes Krtek v amsterdamském obchodě moc potěšil!

I was very very pleased today to see a bit of my home here in Amsterdam - my favourite Czech cartoon Krteček or in Dutch "Molletje". I used to watch and read his stories and I still love them. It is also very nice present for non-czech speaking kids because Krteček does not speak in the movies:-) Anyway, you should have seen me when I spotted him in the shop! So happy!

Nesmyslné poplatky

17. ledna 2012 v 15:07 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste

Říká se, že je Česko královstvím nesmyslných poplatků. Dobrá, v tom případě máme v Holandsku docela slušnou konkurenci. Pár příkladů za všechny. V létě jsem si založila účet u ING, tak jak nám to na univerzitě doporučovali, protože jinak k založení účtu potřebujete ještě milion dalších věcí. Tady stačila jen studentská kartička, pas a ubytovací smlouva. Po půl roce mi ale teď z účtu odešlo 20 euro jako "poplatek za založení účtu". Když jsem si dnes šla pro vysvětlení, bylo mi řečeno, že pokud během prvního půl roku nechodí na účet stálý příjem, musím zaplatit tento poplatek. Fajn, takže když nemáš příjem, tak platíš, když ho máš, tak neplatíš. Motivace k práci? Spíš trochu nevlídné prostředí pro nemajetné studenty.
Kromě toho mi ještě v létě kamarádka Holanďanka doporučovala tuhle banku, že prý, když si u nich otevřu účet, dostanu asi 40euro jako bonus. Tak jsem tam šla, ale fígl byl opět v tom, že se nabídka vztahovala jen na holandské studenty. V tomhle případě se to ale dá pochopit. Při takovém počtu zahraničních studentů v Holandsku, by to banku možná položilo.
Nejvtipnější je ale poplatek za případnou ztrátu studentské kartičky - 25 euro (asi 650 Kč). Kdyby na ní byly nějaké extra drahé ochranné prvky, tak to i pochopím, ale platit za tuhle "udělej-si-sám" kartičku je fakt síla. Dostali jsme jen vytištěný formulář a pouzdro a sami jsme si ji museli dovyrobit. Takže těch případných 25e je hodně nadsazených jak za cenu materiálu, tak za cenu práce. A tak je to tady se spoustou věcí. Takže než nadávat, je lepší se s tím naučit žít a předvídat. Pak jste mile překvapeni, když je něco opravdu zadarmo.:-)

Zimní pugét / Winter bouquet

17. ledna 2012 v 0:21 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste
Holandsko je sice zemí tulipánů, ale květiny tady mají úžasné celoročně! A poměr cena - kvalita se s těmi českými jen těžko srovnává. Tuhle krasavici jsem před týdnem koupila za 5 euro (asi 130 Kč) na trhu Dappermarkt. Dodnes ji mám ve váze na stole a vypadá, že ještě nějakou chvíli vydrží. To mě vážně baví!

No doubt is the Netherlands knows for its tulips but you can buy wonderful flowers here all year long. And the ratio of price to quality is really convenient. I bought this bouquet a week ago at one market (Dappermarkt) for 5 euro. Today I still have it and it does seem to last for a bit more. Wonderful!

Skejťáci v kostele / Skatepark in a church

12. ledna 2012 v 22:39 | Veronika Pitrová |  Mijn fiets, mijn liefste

Nedávno jsem narazila na docela zajímavou věc. Z jednoho kostela v holandském městě Arnhem udělali krytý skatepark! Celkem originální nápad, jak oživit a využít chátrající kostel a k tomu posloužit zájmům mladých lidí. Případné úrazy a odřeniny vám tam zhojí přímo síla boží. Podobně využívaný kostel má také Praha , kde se pravidelně konají party gay festivalů.

Recently, I discovered one very interesting thing. One church in Dutch town called Arnhem was turned into an indoor skatepark! I think it is very original idea how to keep an abandoned church alive, in well shape and on top of that serves to young people's free time activities. Similar church can also be found in Prague where parties of gay festivals regularly take place.


Objev letošních Vánoc! / My hit of Christmas 2011

8. ledna 2012 v 22:12 | Veronika Pitrová
Foto: R'JET FOR YOU

Musím se s vámi podělit o objev letošních Vánoc! Ježíšek nám přinesl krásnou čepici a šálu a prozradil dokonce, odkud jsou! Tak pokud hledáte originální čepici, ve které vás nikdo nepřehlédne, doporučuji R'JET FOR YOU! Nebudete litovat!

Definitely the biggest hit of last Christmas at my home was the hat & scarf! Baby Jesus (Czech version of Santa Claus) fortunatelly revealed the source so I can now share it with you! So, in case you are looking for an original hat and scarf, you'd better check http://www.rjetforyou.cz/! I bet you will not regret!

Foto: R'JET FOR YOU